3 Adımda Kirpik Makyajı ile Gözlerinizi Açın

Kirpik Makyajı

Uzun ve gösterişli kirpikler için doğru kirpik makyajı kadınların olmazsa olmazıdır. Hacimli kirpikler için makyaj 3 adımda gerçekleşir; kıvırma, rimel veya maskara sürerek kirpik uzatmak ve taramak adımlarını sizin için detaylı bir şekilde anlattık. Makyajınızın tamamlayıcı ögelerinden birisi olan kirpik makyajı yanı sıra kaş şekillendirmeyi de unutmayın. Gözlerinizi öne çıkarmak için allık kullanmayı da unutmayın.

Uzun ve gösterişli kirpikler her kadının istediği bir şeydir. Yıllar önce kadınlar, kocalarının bıyıklarında kullandığı mascaro adı verilen siyah bir merhemi sıvılaştırmak için mum kullanır, sonra da ince uçlu bir tarak yardımıyla koyu ve yapışkan bu sıvıyı kirpiklerine sürerlerdi. Neyse ki bugün modern rimeller çarpıcı gözlere kavuşmayı kolaylaştırmakla kalmadı, daha güvenli bir hale de getirdi.

1- Kirpikleri Kıvırmak

Doğal bir görünüm için kirpikleri nasıl kıvırırım? Öncelikle, kirpik kıvırma aparatı yardımıyla kirpiklerinizin dibini kıvırmalısınız. Kirpik kıvırma aparatını biraz kaydırın ve kirpiklerinizi bir kez daha kıvırın. Daha sonra ise üçüncü defa kıvırmak için biraz daha kaydırın. Bu üçlü kıvırma hareketi, düzgün bir kıvrıklık sağlar ve aparat ile kıvrılmış kirpik görüntüsünü engellemeye yardımcı olur. Böylece doğal kıvrılmış kirpiklere sahip olabilirsiniz.

Kirpiklerinizi kıvırırken, aparatı sıkıca tutmalısınız ve birkaç saniye boyunca bırakmayın. Kirpik makyajı adımlarında genellikle, kirpik kıvırma aparatı kullanmak ihmal edilen bir adımdır. Fakat bu aparatı kullanmak, daha az rimel kullanabilmeniz anlamına gelir. Daha az rimel ve maskara kullanmak da daha doğal bir görünüm almanızı sağlar. Rimel kullanmadan sadece doğru şekilde kirpiklerinizi kıvırmak bile çok sade bir görünüm istediğiniz zaman gözlerinizi vurgulamanıza yardımcı olacaktır.

2- Kirpikleri Uzatmak ve Renk Vermek

Rimel nasıl sürülür? Kirpikleri uzatmak, hacim vermek ve renk vermek için rimel veya maskara kullanabilirsiniz. Kirpiklerinizin dibinden başlayarak rimeli sürün. Rimel fırçasını kirpiklerinize sürerek uçlara doğru hareket ettirin.

Üst kirpiklere rimel sürmek; başınızı arkaya kaydırın ve ileriye bakarak uygulayın. Kirpik yoğunlaştırcı rimeller kirpikleri uzatmak için iyi bir yöntemdir. Ayrıca kirpiklere hacim vermek için de idealdir. 
Alt kirpiklere rimel sürmek;
 başınızı öne eğerek aşağı bakın ve rimeli uygulayın. Alt kirpikleri boyamak için tek bir fırça darbesi ile hafif bir uygulama yeterli olacaktır. Fazla rimel sürmek alt kirpiklerde ağır bir makyaj görünümü yaratacaktır.

Hangi Rimel Fırçasını Kullanmalıyım?

Rimel fırçasının şeklinin ulaşacağınız sonuçlar üzerinde büyük bir etkisi vardır. Kıvrık, hilal şeklinde bir fırça kirpikleri hafifçe kıvırmaya ve gözleri ortaya çıkarmaya yardımcı olur. Sıkı kılları olan bir fırça, kalınlaştırıcı bir etki yaratmak için kirpikleri tek tek boyar (seyrek kirpikler için en iyisidir, onları daha dolgun gösterir). Daha küçük, daha geniş aralıklı bir fırça özellikle kirpikleri belirginleştirmeye ve uzatmaya yarar—alt kirpikleri hafifçe belirginleştirmek için de mükemmeldir.

3- Kirpikleri Taramak

Kirpikler nasıl taranır? Kirpikleri kıvırıp renk verdikten sonra kirpikleri ayırmak ve üzerinde kalan fazla rimel kalıntılarını almak gereklidir. Bu düzeltme işlemi için kirpiklerinizi taramak en pratik yoldur. Taramaya kirpiklerin dibinden başlamalısınız. Dipten tarayarak üst ve alt kirpiklerinizi tarayın.

İpucu: Etkiyi artırmak için sadece üst kirpiklerinizin dış kenarına ikinci bir kat daha rimel sürün ve tekrar tarayın.

Kirpikleri Kıvırma ve Renklendirme Yolları

Pek çok kadın için rimel vazgeçilemeyecek makyaj malzemelerinden biridir. Göz makyajınızı tamamlamak için olmazsa olmaz bür üründür. Dikkati gözlere çekmenin en hızlı ve en basit yollarından biri olmasının yanı sıra görünümünüzü hızla canlandırmanın da en kolay yollarından biri olduğundan bu pek de şaşırtıcı sayılmaz. Rujdan ve pudradan farklı olarak da gün boyu tazelenmesi gerekmez.

Kirpikleri uzatma ve kıvırma rimelleri: Tüm basitliğine rağmen rimel, gözlerde mucizeler yaratır. Normal ve suya dayanıklı çeşitleri vardır. Hafif formüller gür kirpikleri ayırır ve belirginleştirir; daha ağır, kirpik yoğunlaştırıcı rimeller, kirpiklere daha kalın, daha uzun bir görüntü verir; bir adımda kirpikleri kıvıran ve renklendiren muhteşem kıvırıcı rimeller de vardır. Besleyici ve göz sağlığı yönünden test edilmiş rimelleri seçin.

Rimel rengi seçimi nasıl yapılır? Renge gelince, siyah ve koyu kahverengi en çok koyu renk saçlı kadınlarda doğal görünür; kızıllar ve sarışınlar da kahverengi ya da dumanlı koyu kahve rengini deneyebilirler. Hangi rengi seçerseniz seçin, rimel gözlerinizi daha büyük göstermeye yardımcı olur. Ve renkli bir rimel özellikle cesur bir ifade yaratır.

Kirpik makyajı ipuçları

Kirpik Belirginleştirici / Kirpik Uzatıcı; Kirpikleri belirginleştirir ve ayırır, böylelikle takma kirpik kullanmaksızın daha uzun kirpik görünümü elde edersiniz; kısa kirpikler için idealdir.

Kirpik Hacim Verici; Kirpiklere daha dolgun, kalın bir görünüm verir; seyrek kirpikler için idealdir.

Kirpik Kıvırıcı; Bir kirpik kıvırıcısına gerek kalmadan güzel kıvrık kirpiklere sahip olmanızı sağlar.

Suya Dayanıklı Rimel; Eğer spor yapıyorsanız suya dayanıklı rimel sizin için idealdir. Biraz suyla ıslandığında akmaz ve uzun süre kalıcıdır.

Takma kirpikler; takma kirpikler pratik şekilde kirpik uzatma ve hacimlendirme yöntemlerinden birisidir. Kirpik makyajı için pratik bir çözümdür.

Give a Comment