Ağda Sonrası Tahriş Nasıl Geçer?

Ağdadan sonra birçok kadının başına gelen kızarıklık, tahriş ve sivilceler kadınları rahatsız etmektedir. Sık sık çıkan tüyleri almakla iş bitmemekte, ağda sonrası vücudun çeşitli bölgelerinde tahrişler meydana gelmektedir. Ağda yapılan bölge genellikle kaşındığından bu oluşan tahrişler daha da büyümektedir. Ancak bu tahrişler ağda sonra doğru bakım yapıldığında dert edilecek kadar büyük sorunlar değildir. Önemli olan ağda sonrasında cilde uygun ve doğru bakımı yapmaktır.
Peki ağda sonrası tahriş nasıl geçer? Neler yapılmalıdır?

  • Ağda sonrası oluşan tahrişlerin en büyük nedeni yanlış yapılan ağda yöntemleridir. Çok sık ağda yapmak, ağdayı çok sert çekmek, ağda çok sıcakken cilde sürmek, tüylerin çık kısa ya da çok uzunken ağda yapılması gibi sebepler ağda sonrası tahrişe neden olmaktadır.
  • Ağda bittikten sonra yapmanız gereken ilk iş ağda yaptığınız bölgeyi yıkamaktır. Ancak suyun sıcak olmaması, dayanabilecek kadar soğuk olması gerekmektedir. Yıkama işlemi sırasında kesinlikle sabun ve lif kullanılmamalıdır. Bunlar daha çok tahrişe neden olur.
  • Vücudunuzu yıkadıktan sonra cildiniz için uygun bir nemlendiriciyi cildinize uygulamayı unutmayın.
  • Çok iyi bir çözüm olmamakla beraber ağda öncesinde genital bölgeye pudra sürerek terlemeden kaynaklı oluşabilecek tahrişleri önleyebilirsiniz. Ancak pudranın gözenekleri kapatıcı özelliği olduğundan pudrayı çok fazla sürmemelisiniz.
  • Ağda sonra cildinizde tahrişler oluştuysa çeşitli yağlara başvurabilirsiniz. Bu yağların başında shea yağı gelmektedir. Bu yağla tahrişli bölgeye hafif masaj yapabilirsiniz.
  • Ağda sonrası tahrişin en büyük nedenlerinden biride yanlış kıyafet seçimidir. Çok dar olmayan, vücudu sıkmayan ve pamuklu kıyafet ve iç çamaşırını tercih etmelisiniz.
  • Ağdadan sonra tahrişi önlemek için 2-3 gün banyo sırasında kese yapmamanız gerekmektedir.
  • Ağda sonrasında terlemek tahriş olan bölgeyi daha kötü yapacağından ağdadan sonra 1 gün spor yapmayın ve çok koşmayın.
  • Aloe vera bitkisinden çıkan jeller kişilerdeki sivilceleri geçirmede oldukça etkilidir. Bu bitkinin içnden çıkan jeli ağda sonra oluşan tahrişlerdede kullanabilirsiniz. Ağda yaptığınız bölgeye bu jeli sürerek tahrişin rahatlamasını, cildin yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıcı aloe vera bitkisinin jelini vücudunuza sürdükten sonra o bölgeyi yıkamanıza gerek yoktur.

Give a Comment