Ağda Tüyleri Azaltır Mı?

Özellikle biz kadınların en büyük sorunu istenmeyen tüyler. Tüylerken kalıcı olarak kurtulmanın günümüzdeki en etkili yolu lazer epilasyon olsa da, bu yöntemi tercih etmeyenler için ikinci en etkili yöntem, ağdadır.

Ağda yönteminin; tıraş, tüy dökücü kremler, ip ya da diğer diğer yöntemlerden farkı ise; kıl köklerini beslememesidir. Bu sayede de ağda tüyleri azaltma özelliğine sahiptir.

Ağdanın tüyleri azaltması için dikkat edilecek çeşitli hususlar vardır. Tüylerin ağda yöntemi ile azalması ise  3-4 sene gibi uzun bir süre düzenli olarak yapmak gerekmektedir. Kıl kökleri de bu sayede zaman içerisinde zayıflar. Bunun dışında ağda yöntemi ile ölü hücreler de temizlenir. Bu sayede tüylerden kurtulmanın en doğal ve sağlıklı yöntemi olarak karşımıza çıkar.

Tüylerin, belirli bir uzama süresi vardır. Bu süre herkes için değişkenlik gösterse de, çoğunluk 2-3 hafta içerisinde tüyler azalır. Düzenli olarak yapılan ağdanın tüyleri azalması için de tüylerin uzmasının 3. haftasında ağda yaptırmak gerekir. Yani tüyler iyice uzadığı zaman, örneğin tüylerin uzamasının 8. haftasında yapılan ağda, herhangi bir işe yaramaz, tüylerin azalmasını sağlamaz.

Tüylerin azalması için kılların anajen safhasında yakalanması gerekir. Henüz tüyler zayıfken ağda yapılması ile kıl köklerin zayıflaması sağlanabilir.

Bunun dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör ise; ağdanın tüyleri azaltmasının yalnızca sir ağda ile olacağının bilinmesidir. Şekerli ağdalar ya da marketten alınmış olan ağdalar bunu sağlamaz. Tüylerin ağda ile doğru yöntemlerle alınması, tüyleri azaltacaktır.

Doğru Ağda Yapma Yöntemleri:

1- Bacak temizliği oldukça önemlidir. Ağda yapmadan önce bacaklar su ve sabunla temizlenmelidir. Yağ ve kir, tüylerin yapışmasını engeller.

2- Bacaklar temizlendikten sonra pudra sürülürse ağda sırasında terlenme engellenmiş olur. Bu sayede kısacık tüyler dahi yapışabilir.

3- Ağdayı doğru yöne sürdüğünüze emin olmasınız. şayet tüyler yukarı bakıyorsa, ağdayı yukarıdan aşağıya sürmeniz gerekmektedir. Tüyler hangi yöne doğru çıkıyorsa, ağda o yöne göre sürülmelidir.

4- Ağda bezinin çekildiği yön, tüylerin çıkma yönünün tersine olmalıdır. Örneğin tüyler aşağıya bakıyorsa, ağda bezi aşağıdan yukarıya çekilmelidir.

Give a Comment