Akne Lekelerinin Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Akne

Birçok insanın karşılaştığı cilt şikayetleri arasında akne lekeleri yer alır. Ergenlik döneminde oluşmaya başlayan akneler, günümüzde yetişkinlerde de sıkça görülüyor.

Akne, cildimizin alt dokusunda yağ oranının fazla olduğu yerlerde oluşur. Şekil olarak hafif şişkin, kırmızı renkte olmasıyla siyah nokta veya kist şeklinde de çıkabilir. Aknelerin sıkılması veya büyüklüğü sonucu deri deforme olur ve leke oluşur. Genellikle yüzde yoğun olarak çıkar. Bunun nedeni ise en ince ve hassas derinin yüzümüzde olmasıdır. Burada biriken yağlar tıkanıklık oluşturarak akne oluşmasına neden olur.

Aknelerin oluşma nedenlerinin arasında yüzün yeterince temizlenmemesi, kullanılan bazı ilaçlar, hormonal bozukluklar, kalıtsal yatkınlık, stres ve aşırı yağlı deri yapısı sayılabilir. Akne lekelerinin tedavisinde aknenin tipi ve derinliği önem kazanır. Buna göre birçok farklı süreç ve yöntem kullanılır.

Akne
Akne

Lazerle Akne İzi Tedavisi

Lazer tedavisi en hızlı ve etkili sonuç veren tedavi yöntemidir. İleri düzeyde teknolojik lazer cihazları ile cilde uygulanan bir akne izi tedavisidir. Cildi soyarak veya soymadan etki eden lazer türleri vardır. Bu uygulamada lazer ışınları ciltte belli bir derinliğe inerek etki edip kolajeni uyarır ve çoğalmasını sağlar. İyileşme süreci oldukça kısadır fakat yüksek maliyetli olduğu için az tercih edilen tedavi yöntemlerindendir.

Kimyasal Peeling ile Akne İzi Tedavisi

Kimyasal peeling tedavi yöntemi daha küçük yüzeylerdeki akne lekerini giderir. Derin ve büyük akne izlerini ise az da olsa iyileştiren bir yöntemdir. Bu yöntem ile ciltteki siyah noktalar temizlenir. Aktif ve yeni akne oluşumlarının engellemesinde etkilidir. Derin ve büyük aknelerde bu tedavi yöntemi birkaç seans uygulamayla sonuç verir. Cilt çok iyi korunmalı ve bakımı yapılmalıdır. Uzun sürede sonuç veren bir tedavidir.

İlaç Tedavisi

İlaç tedavisi yöntemi daha çok lekeden önceki evrede kullanılır. Kremler ve haplar akne lekelerinin engellenmesinde yardımcıdır. Bu süreçte cilt güneş ışınlarından iyi korunmalıdır. Alınan ilaçlar düzenli kontroller yapılarak kullanılmalıdır. Tedavi süresi bu yöntemde de uzun sürebilir.

Doğal Yöntemler

Bunun yanında akne lekeleri için maskeler, kürler ve bitkisel çözümler de uygulanır. Dikkat etmeniz gereken cildinizin temizliğine önem vermektir. Cilde zarar verecek, yağ oranını arttıracak yiyeceklerden uzak durmalısınız. Böylece cildinizdeki gözeneklerin tıkanıklığı azalmış olacaktır.

Give a Comment