Alın Kırışıklıklarını Gidermede Hangi Yöntemler Kullanılır?

Kırışıklık

Yaşlanmayla beraber ortaya çıkan kırışıklıkların önüne geçmek doğru yöntemlerle mümkündür. Gün içinde yapılan mimikler ilerleyen yaşla beraber kırışıklıklara neden olur. Alın bölgesinde oluşan kırışıklıkların önüne tamamen geçmek mümkün olmasa da bu kırışıklıkları en aza indirebilirsiniz. Evde yapabileceğiniz doğal yöntemlerle alın kırışıklıklarınıza çare bulabilirsiniz.
Peki alın kırışıklıklarını gidermede hangi yöntemler kullanılır? Neler yapmak gerekir?

  • Alnınızda kırışıklıklar oluşmaya başladıysa hemen hemen her aktarda bulabileceğiniz keten tohumu yağını kullanmalısınız. Ellerinizin temiz olduğundan emin olduktan sonra avucunuza biraz keten tohumu yağı damlatın. Alnınıza bu yağ ile masaj yapın. Keten tohumu yağını günde 2 kez kullanabilirsiniz.
  • Bir çorba kaşığı hindistan cevizi yağı, bir çorba kaşığı shea yağı ve bir aloe vera jelini bir kaseye koyup hepsini iyice karıştırın. Tüm malzemeler iyice karıştıktan sonra alnınızda oluşan kırışıklıkların üzerine masaj yaparak uygulayın. Ayrıca bu karışıma bir miktar keten tohumu yağı da katabilirsiniz. Bu karışımı 2 günde 1 defa alnınıza sürebilirsiniz.
  • 1 yemek kaşığı pirinci haşladıktan sonra üzerine 1 adet elmanın suyunu, 2 tatlı kaşığı balı ve birkaç damla jojoba yağını ekleyip tüm malzemeleri iyice karıştırın. Elde ettiğiniz maskeyi alnınıza masaj yaparak sürün. Maske alnınızda 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü iyice yıkayın. Bu maskeyi haftada 2 defadan fazla yapmayın.
  • Avuç içlerinizi alnınıza dayayıp her iki taraftanda alnınızı gerebilirsiniz. Bu germe işlemini her gün arka arkaya 10 kez yaptığınızda alnınızdaki kırışıklıklarda azalma olacaktır.
  • Yüz üstü yatmak alında oluşan kırışıklıkları arttırmaktadır. Bu yüzden her zaman sırt üstü uyumaya dikkat edin.
  • İlerleyen yaşla beraber gözlerde problemler olabilir. Gazete ya da kitap okurken gözlerinizi kıstığınızda alnınızdaki kırışıklıklar da artar. Bu yüzden gözlük kullanmalısınız.
  • Balık tüketmek alın bölgesindeki kırışıklıkları azaltır. Özellikle ton balığının içinde bulunan bol omega-3 yağı alın kırışıklıklarında etkilidir. Bu yüzden eskiye göre daha çok balık tüketmeye çalışın.
  • İyi bir cilt dostu olan limonu alın kırışıklıklarında kullanabilirsiniz. 14 gün boyunca avokado ve limon suyunu karıştırarak tüketin. Limon avokado ile karıştığında kırışıklıkları azaltıcı etkiye sahiptir.

Give a Comment