Ayak Pediküre Nasıl Hazırlanır?

Pedikür ayak hijyeni ve bakımı için mutlaka yapılması gereken bir güzellik işlemidir. Pedikürü kuaför salonlarında yaptıracağınız gibi zamandan ve paradan tasarruf etmek, kendi araçlarınızla daha hijyenik bir bakım yapmak için evde, kendiniz de yapabilirsiniz. Pedikür işlemine başlamadan önce ayakları hazırlamak gerekir. Ayak pediküre nasıl hazırlanır merak ediyorsanız öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Pediküre başlamadan önce eğer tırnaklarınızda oje varsa mutlaka çıkarın. Tırnaklarınızı daha iyi temizlemek ve hijyenik bir pedikür işlemi gerçekleştirmek için bu ilk aşamayı atlamayın. Daha sonra diğer hazırlık işlemlerine geçebilirsiniz.

Ayaklarınızı pediküre hazırlamanın en temel yolu onları yumuşatmaktan geçer. Yumuşayan ayaklarınız ve tırnak etleriniz daha kolay temizlenir. Ölü derilerden rahatça arınır. Ayaklarınızı yumuşatmak için derin bir tas, kova ya da bu iş için özel olarak satılan pedikür kaplarını kullanabilirsiniz.

Ayaklarınızı sokacağınız kabı, ılık suyla doldurmanız gerekir. Su çok soğuk olursa ayaklarınız yumuşamaz, sıcak su ise ayaklarınızı rahatsız edebilir. Pedikür suyunuza ayaklarınızı daha hızlı yumuşatacak ve onları nemlendirecek sıvı bir sabun ilave etmelisiniz. Bu sabun, kullandığınız günlük duş jeli de olabilir. Fakat kozmetik marketlerde pedikür için özel satılan jel ya da kremleri kullanmanız daha etkili bir sonuç almanızı sağlayacaktır.

Eğer iş dönüşü ya da yorgun bir günün ardından pedikür yapacaksanız pedikür suyunuza bir adet aspirin atarak ayaklarınızın rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Aspirin kan dolaşımınızı hızlandırarak ayaklarınızın dinlenmesine ve yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olacaktır.

Suyunuzu hazırladıktan sonra ayaklarınızı yaklaşık 10-15 dakika kadar suyun içerisinde bekletin. Ayaklarınızı sudan çıkardıktan sonra suyu dökmeyin. Pedikür esnasın törpü tozlarını ve topuğunuzdaki ölü derileri temizlemek için ayaklarınızı bir kez bu suya sokma ihtiyacı duyabilirsiniz.

Ayaklarınızı sudan çıkardıktan sonra yumuşayan topuklarınıza ve tırnak kenarlarınıza vazelin sürün. Bir müddet bekleyin. Bu işlemden sonra ayaklarınız pediküre hazır hale gelmiş olacaktır.

Pedikür işleminde tırnak etlerinizi kesebilir ya da geriye doğru itebilir, tırnaklarınızı ve topuklarınızı törpüleyebilirsiniz. Nemlendirici bir krem ile masaj yaptığınız ayaklarınıza son olarak oje ya da tırnak koruyucunuzu sürerek bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

Yorum Yapınız