Ayak Terlemesine Ne İyi Gelir?

Ayak

Ayak terlemesi insanları çok rahatsız eden bir durumdur. Hem etrafa yaydığı koku hem de sağlık açısından insanlar ayak terlemesinden kurtulmak ister. Çok terleyen ayak sürekli nemli kaldığından bazen aşırı ayak kokularına ve ayak mantarına neden olmaktadır.

Ayak terlemesini ve bununla beraber oluşabilecek ayak mantarını önlemek için yapılması gereken en temel kural ayak bakımına dikkat etmek, ayakları sürekli kuru tutmak ve hergün temiz çoraplar giymektir. Ayrıca ayakkabınızı sürekli temiz ve kuru tutmalısınız. Hergün ayaklarınızı pudra ile kurulayabilirsiniz.
Peki ayak terlemesine ne iyi gelir? Neler yapmak gerekir?

  • Ayak terlemesini önlemek için birçok doğal çözüm bulunmaktadır. Bunlardan birisi de elma sirkesi ve deniz tuzu karışımıdır. Az miktarda elma sirkesi ve deniz tuzunu karıştırıp bir pamuk yardımıyla ayaklarınıza sürün. Bu karışımı 1 hafta boyunca hergün tekrarlayın.
  • Pudranın ayaklardaki nemi kurutucu özelliği vardır. Pudrayı su, toz zencefil ve ıhlamurla iyice karıştırın. Daha sonra ayaklarınıza iyice sürün. Ardınca pamuklu bir çorap giyerek 1 gece bekletin. Bu karışımı haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.
  • Çok kalıcı bir çözüm olmasa da ayaklarınız terlediğinde ayaklarınıza limon sürerek terlemeyi bir miktar azaltabilirsiniz.
  • Ayak terlemelerinin bir nedeni de fazla kilolardır. Ayak terlemesinden kurtulmak için kilolu kişilerin mutlaka kilo vermesi gerekmektedir.
  • Ayaklarda oluşan terlemenin çözülmesinde başvurulacak en etkili ve en basit yollardan birisi tuzlu su yapmaktır. Bir leğene hazırlayacağınız tuzlu suda ayaklarınızı 20’şer dakika 3 gün bekletin. Terlemeniz büyük oranda çözülecektir.
  • Ayak terlemesini önlemede bir diğer çözüm birkaç kaşık pudra ve 10 damla kekik yağını iyice karıştırmaktır. Bu karışımlar ayaklarınızı ovarak terlemenin önüne geçebilirsiniz.
  • Adaçayı birçok hastalıkta olduğu gibi ayak terlemesini geçirmede de oldukça etkilidir. Kaynar suyun içine yaklaşık bir avuç adaçayı atın ve karıştırarak ılınmasını bekleyin. Daha sonra bu suyla ayak banyosu yapın.
  • Ayak terlemesi sorunu yaşıyorsanız evde patates haşladığınızda haşlama suyunu kesinlikle atmayın. Bu suyla ayaklarınızı iyice yıkayın.
  • Ayaklarınızı bazı sularla yıkayabileceğiniz gibi çoraplarınızı da kaynamış suyun içine atılan meşe kabuğunun suyuyla yıkayabilirsiniz.

Give a Comment