Ayak Tırnağı Nasıl Yumuşatılır?

Ayak

Direkt olarak ayak tırnaklarını yumuşatmaya başlamadan önce ayak tırnaklarınızın neden sert olduğunu belirlemenizde fayda vardır. Eğer tırnaklarınız ciddi sağlık koşullarından dolayı sertleşmişse bunu belirlemeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Diğer durumlar için aşağıdaki ayak tırnağı yumuşatma yöntemlerinden dilediğinizi kullanabilirsiniz.

Sert ayak tırnaklarınızın temel nedenini belirlemelisiniz.

Ayak tırnaklarınızı yumuşatmaya başlamadan önce bu duruma sedef hastalığı, diyabet ya da mantar enfeksiyonu gibi daha büyük sağlık sorunlarının neden olmadığından emin olmalısınız. Eğer bu sebeplerden biri tırnaklarınızın sertleşmesine neden oluyorsa öncelikle bu hastalığı tedavi etmelisiniz.

Tırnaklarınız dikkatlice düzeltmelisiniz.

Ayak tırnaklarını evde yumuşatmanızın güvenli olduğundan eminseniz, tırnaklarınızı dikkatlice düzeltmeye başlayabilirsiniz. Bu işlem tırnak yüzeyini küçültüp yumuşatılması gereken sert tırnaklara daha kolay ulaşmasını sağlar.

Çay ağacı yağı ve zeytinyağından yaptığınız karışımı sert ayak tırnaklarınıza uygulayınız.

Eşit miktardaki çay ağacı yağı ve zeytinyağını bir kapta karıştırınız. Bu karışımı sert ayak tırnaklarınız yumuşayana kadar bir pamuk yardımıyla günde 2 kez tırnaklarınıza uygulayınız.

Ayağınızı elma sirkeli suda bekletiniz.

Küvetinizi veya leğeni sıcak suyla doldurup üzerine 3-4 yemek kaşığı elma sirkesi katınız. En iyi sonuçlar için günde yaklaşık 20 dakika ayaklarınızı bu suda bekletiniz. Daha sonra ayaklarınızı sudan çıkarıp iyice kurutunuz. Bir ayak taşı yardımıyla suda gevşemiş olan tırnağınızın en üst katmanını iyice ovunuz.

İlaç tedavisi uygulayınız.

Eğer doğal tedaviler ayak tırnaklarınızı yeterince yumuşatmıyorsa probleminizi çözmek için reçeteli bir ilaca ihtiyacınız olabilir. Bunun için doktorunuza, özellikle bir cildiye doktoruna, başvurup yardım istemelisiniz. Doktorunuz bu probleminizi çözmek için size topikal veya yutularak alınan ilaçlar önerebilir.

Son çare olarak ameliyatı düşünebilirsiniz.

Bazen sert ayak tırnakları doğal kürler, tedaviler ve reçeteli ilaçlarla yumuşatılamaz ve son çare olarak geriye ameliyat kalır. Cerrahlar sert ve kalın ayak tırnaklarını tamamen söküp problemli ve çaresi olmayan sert tırnaklarınızın yerine yeni ve sağlıklı tırnakların gelmesine izin verir.

Give a Comment