Ayak Tırnağı Neden Sararır?

Ayak

Ayak tırnaklarının sararmasının pek çok nedeni olabilmektedir. Çeşitli yan etkiler ve hastalıklar nedeniyle ayak tırnakları sararabilmektedir. Bununla birlikte kişisel alışkanlıklar nedeniyle de ayak tırnaklarında sararma görülebilmektedir.

Ayak tırnaklarının sararma nedenleri arasında en çok mantar enfeksiyonları görülmektedir. Bununla birlikte diyabet ve kronik bacak şişliği rahatsızlıkları da tırnaklarda sararma görülmesine neden olabilmektedir. Ayak tırnaklarının bakımı her zaman kontrol altında tutulmalıdır. Tırnaklarda renk değişikliği görüldüğü zaman hemen bir doktora başvurulmalıdır. Bu sayede tedaviye kısa sürede başlanabilmektedir. Ayak tırnakları her yaştan insanda görülebilmektedir. Fakat en sık görülen yaş aralığı 20-70 yaşlarıdır.

Ayak tırnaklarının sararması ile birlikte bazı ek durumlar da ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtiler, tırnaklardaki sararmanın nedeninin anlaşılmasını sağlamaktadır. Bazı durumlarda tırnaklar sararmakla birlikte kalınlaşarak yükselebilmektedir. Bunun yanında tırnaklar kırlgan ve zayıf bir hal alarak parçalanarak dökülebilmektedir. Ayak tırnaklarındaki sararma tek bir tırnakta olduğu gibi birden çok tırnak üzerinde de görülebilmektedir.

Ayak tırnaklarının sararma nedenleri şu şekilde belirtilebilir;

  • Ayak tırnakları, tırnak mantarı olduysa sararabilmektedir.
  • Ayak tırnaklarına aşırı miktarda oje sürülmesi tırnak sararmasına yol açabilmektedir.
  • Bağışıklık sisteminin zayıflaması, dolaşım sistemindeki bozukluklar ve diyabet hastalığı ayak tırnakların sararmasına neden olur.
  • Genetik bir bozukluk olan sarı tırnak sendromunda da ayak tırnakları sararmaktadır.
  • Zayıf ve aşırı kırılgan ayak tırnaklarında sararma meydana gelmektedir.
  • Kronik bacak şişliği sonucunda ayak tırnaklarında ciddi oranda sararma ve dökülme görülmektedir.

Ayak tırnaklarının sararması sonucunda tedavi sürecine başlanması, ayak tırnaklarının sararma nedenine göre değişmektedir. Renk değişikliğinin neden olduğu, renk değişikliğinin şiddeti ve hangi bölgelerde yaygın olarak görüldüğü durumlarına göre pediyatri uzmanları belirli bir tedavi yolu izlemektedir.

Ayak tırnaklarının sararmasını önlemek için her zaman temiz çoraplar giyilmelidir. Bununla birlikte ayakkabılar nefes alan ve ortopedik bir yapıda üretilen ayakkabılardan seçilmelidir. Halka açık olan yerlerde, nemli alanlarda çıplak ayaklarla yürünmemelidir. Mantar enfeksiyonuna sahip kişilerin kullandığı ürünler kullanılmamalıdır. Tırnakların kesilmesine de dikkat edilmelidir. Tırnaklar çok kısa kesilmemeli ve tırnak uçları aynı şekilde kesilmelidir. Renk değişikliğinin görülmesi durumlarında hemen bir doktora başvurulmalıdır.

Give a Comment