Ayurveda Masajı Hangi Bölgelere Yapılır?

Ayurveda kökleri binlerce yıl önceye dayanan antik bir Hint şifa öğretisidir. Çin tıbbını da etkileyen Ayurveda öğretilerine göre beslenme ve yaşam tarzı arasındaki denge sağlıklı yaşamın temelini oluşturur.  ‘’Ayur’’ hayat anlamına gelirken ‘’veda ‘’ ise bilgi demektir. Hastalıklara karşı korunmak ve huzurlu bir yaşam sürmek, hem fiziki hem de ruhsal olarak dengeyi sağlamakla mümkündür.

Ayurveda’da amaçlanan hastalıklar ortaya çıkmadan önlem almak ve sağlığı korumaktır. Ayurvedik öğretide, hastalıkların nedeni beden ve zihin arasında dengenin bozulmasıdır. Bu dengenin yeniden kurulması için bitkisel formüller, yağlar, yaşam tarzı ve beslenme değişiklikleri uygulanır.

Ayurvedaya göre sağlıklı bir vücut için aşağıdaki öğelerin dengeli olması gerekir.

  • Mizaç- Doşa
  • Sindirim ısısı- Agni
  • 7 vücut dokusu- Dhatu
  • Mala- Dışkı, idrar, ter vb. atıklar

Ayurveda masajı nasıl yapılır?

Vata, pitta ve kapha adı verilen 3 beden tipine göre kullanılacak yağlar ve bitkilere karar verilir. Ayurveda masajında en çok kullanılan yağların başında, sıcak susam yağı gelir.

Abhyanga masajı

Sıcak aromatik yağlar ve bitki karışımları tüm vücuda dökülür. Ellerle vücudun enerji kanallarının açılması ve enerji akışının hızlanması sağlanır. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve toksinlerin atılmasını sağlayan etkiye sahiptir. Hem bedeni hem de zihni dinlendirerek, dengeye kavuşmasını sağlar. Tüm vücuda uygulanır.

Shirodhara masajı

Alın ve baş bölgesine uygulanır. Üçüncü göz ( anja) ve taç çakranın ( sahasrara) enerji blokajlarını temizleyerek, açılmasını sağlar. Bu çakraların etkilediği alanları şifalandırır. Merkezi sinir sistemini destekler, stres, uykusuzluk, migren ve baş ağrılarını gidermeye yardımcı olur.

Shiroabhyanga masajı

Abhyanga ve shirodhara masajlarının birleşiminden oluşur.

Garshana Masajı

Garshana masajı yağı kullanılmadan uygulanır. Ham ipek ile yapılan masaj, kan ve lenfatik dolaşımını artırarak yağ dokusunu parçalamaya yardımcı olur. Özellikle selülit için etkili bir masajdır. Garshana’dan sonra cilt ölü deriden temizlenir ve açılan gözenekler yağ terapilerine hazır hale gelir.

Give a Comment