Ayurveda Masajının Faydaları

Ayurveda Hint kökenli olan ve çok uzun yıllardır insanlar tarafından kullanılan bir masaj şeklidir. Ayurveda masajı genel itibariyle bitkisel yağların karıştırılması ile elde edilip uygulanmaktadır. Antik çağlarda sadece kral ve kraliçelere yapılan bu masaj günümüzda yaygın olarak uygulanmaktadır. Kelime manasına bakıldığında “ayur” yaşam “veda” ise bilgi demektir. Yani yaşam bilgisi anlamına gelmektedir. Zaman zaman uygulanması tavsiye edilen bir durumdur. Çünkü ayurveda masajının insanlara sağladığı birçok fayda bulunmaktadır.

Ayurveda masajının faydaları nelerdir?

  • Ayurveda masajı temel amaç olarak düzgün olmayan iç dengenin yeniden düzeltilmesine yarar. Bu masaj sonucunda kişi hem fiziksel olarak hem de zihnen ve ruhen rahatlar.
  • Ayurveda masajının yapılabilmesi için kullanılan özel sıcak yağlar sayesinde kişilerde ağrı ya da tutulma gibi şikayetler varsa bunlar ortadan kaldırılır. Ayrıca kişilerin bedenlerini temizlediği için yaşam güçlerinin artmasına neden olur. Kişi kendisini daha enerjik ve güçlü hisseder.
  • Buna ek olarak lenf sistemindeki dolaşım ayurveda masajı sayesinde daha sağlıklı ve güçlük olmaktadır. Bu yüzden zaman zaman uygulanması lenf sistemindeki problemlerin giderilmesine yardımcı olur.
  • Ayurveda masajında uygulana yağlar hem besleyicidir hem de detoks etkisi yaratmaktadır. Yani vücudu zararlı durumlardan temizler. Bunun sonucunda da cilt hem daha canlı ve yumuşak bir hal alır hem de yaşlanamanın getirdiği olumsuz durumlarda engellenmiş olunur.
  • Son olarak ayurveda masajı fiziksel rahatlamanın yanı sıra stresi de azalttığı için kişilere zihinsel olarak rahatlama da vermektedir.

Ayurveda masajı nasıl uygulanmalıdır?

Ayurveda masajı
Ayurveda masajı

Bu masaj vücudun ilgili yerlerine uygulanan yağlar ile yapılmaktadır. Biyolojik açıdan vücudun her bölgesi başka bir bölge ile ilişkilidir. Örneğin, baş ağrıları için ayaklara masaj yapılmaktadır. Ayurveda masözün bu durumları çok iyi bilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde fayda yerine kişilere zarar verilebilmektedir.

Ayurveda masajı çeşitleri nelerdir?

Çeşitli ayurveda masajları bulunmaktadır. lenf ve damların daha iyi çalışmasını sağlamak amacıyla Srotabhyanga masajı, baş bölgeine uygulanan ve stresi azaltan Champi masajı, migren gibi baş ağrıları, uykusuzluk ve asabiyet problemleri karşısında ayaklara Padabhyanga masajı, kan dolaşımını hareketlendirmek, beynin çalışma gücünü arttırmak için ise Marma masajı uygulanmaktadır. Bu masja çeşitli doğru şekilde bilinip, kişinin ihtiyacı doğrultusunda uygulanmaldır.

Give a Comment