Bacak Çatlakları Nasıl Giderilir?

Kadınların yaşadığı önemli cilt sorunlarından biri de çatlaklardır. Kol, bel, göbek ve bacaklar çatlakların en sık görüldüğü yerler arasındadır. Çünkü yüzeyi geniş olan bölgelerdeki cilt çatlakları daha geniş bir yayılma alanı bulur.

Çatlaklar vücudun temel fonksiyonlarını etkilemeyen cilt lezyonlarıdır. Kadınlarda gebelik dönemi ve sonrasında veya ergenlik döneminde sık kilo alıp vermekten dolayı meydana gelebilir. Aynı zamanda hormon tedavisi gören kişilerde veya vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişilerde rastlanabilir. Ancak çatlakların görünümünde, renginde ve derinliğinde iyileştirme mümkün olsa da lezyonların tamamen kaybolması oldukça zordur.

Bacaklardaki çatlaklar nasıl azaltılabilir?

  • Çok hızlı kilo alıp vermeyi önlemek ve kontrollü kilo vermek bacak ve kalçadaki çatlakların büyük ölçüde önüne geçer. Kilo verilmeye karar verildiyse kişinin bünyesine uygun spor seçilmeli, vücudun kaldıramayacağı sporlardan veya aktivitelerden kaçınılmalıdır.
  • Düzenli ve yeterli beslenme de hem çatlakların önlenmesi hem de var olan çatlakların azaltılması için gereklidir. Özellikle tek yönlü beslenmekten kaçınmak gerekir. Protein beslenme programından eksik edilmemeli, böylelikle kas dokusu desteklenmelidir.
  • Cildi besleyen en önemli bileşen sudur. Su tüketimi azaltılmamalı, günde mutlaka 2 litre su tüketilmelidir.
  • Sıcak su ile duş almak yerine, arada bir soğuk su ile yıkanmak da bacak çatlaklarını önlemede bir yöntemdir. Soğuk su hücreleri yeniler ve canlandırır.
  • Gebelikte düzenli kilo almak önemlidir. Bunun için doktor kontrolünde beslenme çizelgesi yapmak gerekir. Aşırı kilo almamaya özen gösterilmelidir.
  • Aşırı dar giysiler, pantolonlar yerine kan dolaşımını zorlamayacak ve cildin nefes almasına olanak verecek pantolonlar giyilmelidir.
  • Bunların yanında bacaklara aşağıdan yukarıya doğru el ile masaj yapmak, mümkünse masajı çatlak giderici ve besleyici yağlar ile yapmak faydalı bir uygulamadır.

Doğal yöntemlere ek olarak dermatolog yardımı ile uygulanabilecek tedaviler mümkündür. Kozmetik ürünlerle tedavi, karboksiterapi, kimyasal peeling ve mezoterapi gibi uzmanlar tarafından uygulanabilecek tedaviler vardır. Kişi çatlaklarının özelliğine ve kişisel özelliklerine göre kendisine en uygun tedaviyi seçmelidir.

Give a Comment