Beyaz Sivilcelerin Tedavisinde Bal Nasıl Kullanılır?

Sivilce

Beyaz Sivilcelerin Oluşma Nedeni

  • Çok fazla yağ üretimi sonucu bu yağların ya da sebumların gözeneklerde birikmesi sonucu sivilceler oluşur. Beyaz sivilcelerin oluşma nedeni özellikle cilt yüzeyine çok küçük bir açıklığı olan bir folikülüde çok fazla sebum ve bakteri birikmesidir. Açıklığın çok küçük olması folikülün içindeki birikintilerin okside olmasını engeller. Bu yüzden beyaz sivilceler oluşur.

Bal Neden İşe Yarar?

  • Bal doğal nemlendirici görevi görür. Çoğu zaman cilt yağ eksikliğinde fazladan yağ üreterek denge sağlamaya çalışır. Bu yüzden yüzünüzü bal ile nemlendirmek sebum üretimini azaltabilir. Bunun yanında, pastörize edilmemiş ya da ısıl işlem görmemiş bal bakterilerle savaşan antioksidanlar ve enzimler içerir.

Ballı Arındırıcı

  • Ballı arındırıcı yapmak için 1 yemek kaşığı saf balı 1 yemek kaşığı taze limonsuyu ile karıştırın. Beyaz sivilcelerden kurtulmak için yüzünüzü her gün bu limon bal karışımı ile yıkayın. Karışımı plastik kapta saklayın.
  • Aynı zamanda saf balı da temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Cildinizi ılık suyla ıslatın, biraz bal sürün ve masaj yaptıktan sonra yıkayın. Havlu ile hafifçe vurarak kurulayın.
  • Ballı arındırıcı makyajı temizlemeyeceği için makyajınızı mutlaka önceden çıkarın.

Bal Maskesi ve Leke Tedavisi  

  • Eğer beyaz sivilcelerden kurtulmak için günlük bir bakım yapmak istemiyorsanız, bal maskesi yapın. 1 adet çiğ yumurtayı 1 yemek kaşığı saf bal ile karıştırın. Karışımı ince bir tabaka halinde yüzünüze sürün. 15-20 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın.
  • Balı aynı zamanda leke tedavilerinde de kullanabilirsiniz. Beyaz sivilcelerinizden kurtulmak için bal kullanmak istiyorsanız sivilcenin üzerine biraz bal sürün. Üzerine yara bandı yapıştırın ve bir gece bekletin. Sabah kalkınca yıkayın.

Beyaz Sivilce Önleme

  • Beyaz sivilcelerin çoğalmasını önlemek için birkaç bakım tavsiyesine kulak verin. Cildinizi hem sabah hem akşam yumuşak bir arındırıcı ile temizleyin, sadece antikomedojenik makyaj malzemeleri kullanın, bol su için, haftada en fazla bir ya da iki kez peeling yapın ve yüzünüze yakın bölgelerde yağlı ürünler (yağlı güneş kremleri ve saç bakım ürünleri de dahil olmak üzere) kullanmaktan kaçının.

Give a Comment