Bitkisel Peeling Nasıl Yapılır?

Peeling cildi soyarak ölü derinin atılması işlemidir. Peeling işlemi uygulanarak soyulan ciltte lekelerin ve izlerin rengi açılır. Ölü deri soyulduğundan alttaki taze deri ortaya çıkar. Bu sebeple de cilt canlı, taze ve parlak bir görünüm kazanır.

Cildin adeta yenilenmesini sağlayan peeling uygulaması için satılan bir çok ürün piyasada nevcuttur. Ancak bu ürünler yüksek oranda kimyasal içermektedirler. Cilde uygulanacak ürünlerin kimyasal içermemesi, olabildiğince doğal olmaları çok önemlidir. Bu sebeple kullanılacak peeling ürününün bitkisel olması tercih edilmelidir. Piyasada bitkisel olduğu öne sürülerek satılan peelingler ise çok yüksek fiyatlarla tüketiciye sunulmaktadır.

Eğer siz de cildinizdeki izlerden, güneş lekelerinden kurtulmak, ölü deriyi atıp canlı ve taze bir cilde sahip olmak için peeling yapmak istiyorsanız ve doğal ürünler kullanmaktan yanaysanız mutlaka tariflerimizi denemelisiniz.

YÜZ İÇİN PEELİNGLER

1) 1 tatlı kaşığı toz şeker ile 1 çay kaşığı zeytinyağını karıştırıp dairesel hareketlerle masaj yaparak yüze uygulayın. 5 dk bekletip ılık su ile durulayın nazikçe kurulayın. Haftada 1 kez uygulayın.

2) Kabukları soyulmuş 2 salatalığı robottan geçirin ve süzün. İçine yarım çay kaşığı limon suyu, 1 çay kaşığı hamamelis, 1 yumurta akını ekleyip iyice karıştırın. Masaj yaparak yüze uyguladığınız peelingi 15 dk bekletip ılık su ile durulayın.

3) 1 yemek kaşığı pirinç ve 1 yemek kaiığı kırmızı mercimeği rondodan geçirerek öğütün, toz haline getirin. Üzerine 1 yemek kaşığı kil ekleyin. Bu karışımı bir nemlendirici kremle birlikte cildinize masaj yaparak uygulayın. 15 dk bekletip ılık su ile durulayın.

4) Pişirdiğiniz Türk kahvesini içtikten sonra fincanda kalan telvesini temiz cildinize yumuşak ve dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. 2 dk masaj yaptıktan sonra ılık su ile durulayın.

VÜCUT İÇİN PEELİNGLER

1) Deniz tuzunu havanda döverek öğütün. Kıvamı uygun olana kadar badem yağını ekleyip yedirin. İsterseniz hoşunuza giden bir bitkisel kokudan 1-2 damla ilave edebilirsiniz. Karışımı vücudunuza masaj yaparak uygulayın ve ölü hücrelerden kurtulun.

2) 3 kaşık yoğurt ve 3 kaşık tuzu karıştırın. Vücudunuza sürün 5 dk sonra durulayın. Kurulayıpemlendirici krem uygulayın.

Bütün peeling uygulamalarından sonra cildi güneşten korumaya dikkat edin. Güneş kremleri kullanın ve peelingleri akşam yapmaya çalışın.

Yorum Yapınız