Boyanın Saça Verdiği Zararlar Nelerdir?

Saçların rengini değiştirmek ve beyazlayan saçları eski rengine kavuşturmak için kadınların kullandığı yöntemlerin başında boyalar gelir. Saç boyasının düzenli kullanımı, pek çok kişinin de bildiği gibi saçta kırılma ve yıpranmalara yol açar. Ancak saç boyasının zararları bununla sınırlı değildir.

Saç boyaları genellikle kimyasa içeriklidir. Yani oksijen bazlı krem ve sentez pigmentleri karıştırılarak üretilir. Boya pigmentleri okside olur ve saç boyandığında bu pigmentler saçın içine girerek saçta birikir ve dışarıya atılamaz. Boya, bu sayede saçta kalır ve uzun süre akmaz. Ancak saç tarafından emilen ve atılamayan bu pigmentler saç köklerinde üretilen doğal yağın saç uçlarına gitmesine engel olur. Dolayısıyla da saç uçları kırılır ve yıpranır. Bunun sonucunda da saç nemini, yumuşaklığını ve parlaklığını yitirerek mat ve cansız görünür.

Saç boyası yalnızca saç telleri tarafından değil, saç dipleri yani cilt tarafından da emilir. Dolayısıyla saç boyasının içinde bulunan tüm kimyasal maddeler direkt olarak cilt altına alınmış olur. Bu da sadece görünümle değil, sağlıkla ilgili de sorunlara yol açabilir.

Hamile kadınlara saç boyası önerilmez, hatta saçlarını boyatmamaları konusunda uyarılırlar. Bunun sebebi, saç boyasında bulunan kimyasal maddelerin direkt olarak bebeğe ulaşma riskini ortadan kaldırmaktır. Kimyasal maddelerin yol açtığı bazı kanser türleri tetiklenebilir, güzelleşme çabası insanları sağlığından edebilir.

Saç Boyasının Zararları Önlenebilir Mi?

Saçlarının rengini değiştirmek ve beyazlarını kapatmak isteyen kişilerin seçecekleri saç boyasına çok dikkat etmesi gerekir. Son dönemde yaygınlaşan doğal saç boyalarının gerçekten de doğal olup olmadığını anlamak çok kolaydır. Saç boyasının rengi ne kadar koyu ve kapatıcı olursa ve ne kadar uzun süre saçta kalabiliyorsa o boya o kadar fazla kimyasal içerir.

Dolayısıyla doğal saç boyaları saçtan kolay çıkar. Ancak vücuda hiçbir zararı yoktur. Bu boyalar tercih edildiğinde saçın yapısında herhangi bir değişikliğe sebep olmadığı görülür.

Ayrıca uzmanlar, koyu renkli saç boyalarının açık renklilere göre daha zararlı olduğunu, çünkü içerdikleri pigment oranının çok yüksek olduğunu söyler.

Give a Comment