Connect with us

Ne Aramıştınız?

Burun

Güzellik

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Öneriler

Burun Estetiği

Burun estetiği özellikle yüz bölgesinde bulunmasından kaynaklı en önemli cerrahi operasyonlardan bir tanesidir. Belirli sebeplerden hasara uğramış burunu normal şekline kazandırmak için yapılacağı gibi, burun şeklinizi beğenmediğiniz için de yaptırabilirsiniz. Bu ameliyat oldukça başarılı ve kolay geçer fakat sonrasında dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunlar da aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Öneriler

1.       Burun estetik ameliyatı sonrası hastalar aynı gün eve dönebilmektedirler. Eve döndükten sonra başınızın altında en az 2 yastık olacak şekilde dinlenmeniz önemlidir.

2.       Burun estetiği ameliyatı sonrası morlukları azaltmak için ilk 48 saatte gözleriniz üzerine aralıklı olarak soğuk kompresler (buz torbaları) uygulayınız. Bu uygulamayı uykuda olduğunuz saatler dışında birkaç dakika uygulama ve birkaç dakika dinlenme şeklinde periyodik olarak yapılırsa sizi rahatlatacaktır.

3.       Ameliyattan 3-4 saat sonra sulu gıdalar almaya başlayabilirsiniz. Sulu gıdaları rahat tolere ediyor iseniz ameliyattan sonra 6 saatten itibaren kahvaltı gibi hafif yiyecekler ile öğünlerinze başlayabilirsiniz. Ameliyatın ertesi gününden itibaren çok sert yiyecekler dışında her şeyi yiyebilirsiniz.

4.       Ameliyat sonrasında gözaltlarındaki hafif morluk ve şişlik ertesi gün artacaktır. Bu şişlik ve morluklar 48 saat sonra maksimum düzeye ulaşacak ve daha sonraki günlerde iyileşmeye başlayacaktır. Bu süreç normaldir ve panik yapılmaması gerekir.

5.       Burun estetiği ameliyatı esnasında yaptığımız uzun etkili lokal anesteziklerin etkisiyle hastalar genellikle ameliyat sonrası ağrı hissetmemektedir. Ancak ameliyat günü gecesi ağrı hissetmeye başlarsanız Apranax, Vermidon veya Minoset (Aspirin kesinlikle kullanılmamalıdır) bir ağrı kesici doktor önerisi ile kullanılabilir.

6.       Özellikle nefes almanızı düzeltici bir işlem (deviasyon, konka müdahalesi) ile birlikte yapılmış ise ameliyat sonrası ilk 24 saat içinde az miktarda burun kanamaları olması normaldir. Kanamayı azaltmak için başınızı 60 derece yüksekte tutmanız yararlı olacaktır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

7.       Bazı ileri deviasyon sorunları olan hastalar dışında burun estetiği yapılan hastalara ameliyat sonrası burun içine tampon uygulanmaz. Ameliyat sonrası nefes almanız sağlanmak amacı ile bu yapılır.  Ancak ameliyatın ertesi gününden itibaren burun içindeki ödeme bağlı burnunuzdan nefes almanızda azalma olması normaldir.

8.       Burun estetiği ameliyatından sonra burun içindeki oluşabilecek kan pıhtılarının ortadan kaldırmak ve nefesini açmak için Sterimar Sprey (deniz suyu) kullanmanız yararlı olacaktır. Bu spreyi istediğiniz sıklıkta (günde 20-30 kez) kullanabilirsiniz. Burun deliklerinde kan pıhtıları oluşmuş ise pamuk uçlu kulak temizleyicisini kullanarak hafif hareketler ile temizleme yapabilirsiniz.

9.       Ameliyatın bitiminde burun üzerine yerleştirdiğimiz şekil alabilen plastik kalıp burun üzerinde 6-7 gün kalacaktır. Bu kalıp cerrahınız tarafından çıkartıldıktan sonra burun üzerine 3 ila 5 gün ince bir plaster uygulanacaktır. Bu dönem boyunca kalıp ve plasterleri ıslatmamaya dikkat ediniz. Ancak başınızı geriye atarak saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

10.     Ameliyatın ertesi gününden itibaren evden dışarı çıkmanızda bir sakınca yoktur ancak ağır aktivitelerden kaçınmanız gerekir. Spor yapmaya ameliyattan 3 hafta sonra başlanmalıdır.

11.     Kalıp ve plasterler çıktıktan sonra yüzünüzü sabunla yıkayınız ve burun derinizi sabunlu bezle temizleyiniz.Sert hareketler yapmaktan kaçınınız. Cilt temizleyiciler kullanılabilir ve makyaj yapabilirsiniz.

12.     Ameliyat sonrası ödemlerin çoğunluğu 1 ay içinde kaybolmakla birlikte özellikle burun ucu derisindeki sertlik ve hissizliğin kaybolması 6-8 ayı bulacaktır. Bu süre sonunda olumlu sonuçlar alacaksınızdır. İlk 2-3 ay içinde bazı günler burnunuzu daha şiş, bazı gün daha şişleri inmiş görmeniz normaldir.

13.     Burnunuza özellikle ilk bir ay içinde şiddetli darbeler gelmesinden kaçınınız. Ameliyat sonrası burnunuza gelebilecek küçük darbeler bir sorun oluşturmayacaktır, korkmayınız.

14.     Ameliyat sonrası kalıp çıktıktan sonra 4-6 hafta gözlük kullanmayınız. Kontakt lens kullanılmasında sakınca yoktur.

15.     Ameliyat sonrası burun deriniz güneş ışınlarına hassas olduğundan 8 hafta güneş UV ışınlarından korunmanız yararınıza olacaktır. Güneş kremi kullanılabilir.  Denize girmenizde bir sakınca yoktur.

Advertisement. Scroll to continue reading.

16.     Çok nadir olmakla birlikte ikinci bir ameliyatla yeni bir düzeltme gerekebilir. Genel tablo içerisinde  bu oran %1-2 arasındadır ve genellikle küçük revizyonlar şeklindedir. Bu işlem en erken ilk ameliyattan 6-8 ay sonra yapılabilir.

Yorum Yapınız.

Yorum Yapınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

POPÜLER

Cilt Bakımı

Elleriniz her koşuldan hemen etkilenir. Soğuk hava, fazla sıcak hava, ani sıcaklık değişiklikleri, deterjanlar ellerinizin bir numaralı düşmanıdır. Dış etkenlerle hemen kurur, sertleşir hatta...

Cilt Bakımı

El bakımı sadece kadınların değil aynı zamanda erkeklerin de özen gösterdikleri bir ayrıntıdır. Her işi eller yardımıyla yapıyor olmanız ve her hava koşulunun elleri...

Cilt Sağlığı

Kirpikler, göz kapaklarının üzerinde bir tente vazifesi görerek gözleri dış ektilerden ve doğrudan gelen ışıklardan koruma görevine sahip bir unsurdur. Ayrıca kişinin ifadesine anlam...

Makyaj

Kalın kaşlı olmak duruma göre, hem şans hem de şanssızlık olarak görülebilir. İncelmesi gerekiyorsa, hep almak zorunda kalmak, zorunuza gidebilir. Unutmayın güzellik emek ister....

Cilt Bakımı

Vücudunuzdaki istenmeyen tüyler sadece yaz aylarında değil bütün yıl canınızı sıkmaya yeter. Ancak yaz ayları etek boylarının kısalması, şortların tekrar giyilmeye başlanması, deniz ve...

Güzellik

Dakikalar içerisinde bronzluk sağlayan oto-bronz kremler, güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmadan bronzlaşmayı sağlıyor. İçerisindeki pigmentler ile cildi boyayan ve ürün tipine göre birkaç haftaya...

Makyaj

Her geçen gün özellikle gençler arasında bir moda rüzgarının etkisiyle artan piercingin en yaygın olarak tercih edilenlerinden biri kaş piercingidir. Kaş piercingi hem erkekler...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Makyaj

Makyaj yapmak bazı kadınlar için saatlerini bile ayırabileceği özel bir zevkken, bazıları içinse yalnızca zaman alan bir eylemden ibaret. Özellikle makyajdan hoşlanmadığı halde işi...

Cilt Maskeleri

Yaz ayları, cilt sorunlarının en çok görüldüğü mevsimdir. Güneş yanığı ve Güneşin zararlı ışınları cilt ile doğrudan temas ettiğinde çok ciddi sorunlar ortaya çıkabiliyor....

Cilt Bakımı

Kış aylarında soğuyan havaya karşı cildiniz daha çabuk kuruyup yıpranacaktır. Kuruyan cilt esnekliğini yitirip, pul pul dökülmeye hatta kırışmaya başlayacaktır. Bütün bu olumsuzlukların önüne...

Güzellik

Vücudumuzun en zor eriyen yağlarından olan göbek ve karın kasları, bizleri bir hayli zorlamaktadır. Göbek yağlarından kurtulmak sadece görüntü olarak değil, sağlık olarakta gereklidir....

Advertisement