Canlı Saçlar İçin Neler Yapılır?

Evde hazırlanabilen mucize formüllerle sağlıklı saçlara sahip olmak mümkündür. Doğru saç bakım uygulamaları ve evde hazırlanabilecek saç maskeleriyle saçların canlılığı sağlanabilir.

Dengeli Beslenmenin Önemi

Öncelikle düzenli ve dengeli beslenmek çok önemlidir. Günde en az 1,5 litre su tüketmek saçları nemlendirir. Saçların parlak ve canlı görünmesi için balık tüketmek önemlidir. Balık, içinde bulundurduğu Omega-3 sayesinde saçların canlı ve parlak görünmesini sağlar. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, fındık, ceviz, havuç, tavuk ve hindi eti tüketilmesi gereken besinlerin başında gelir.

Saç Bakımı

Saçlar yıkanırken şampuan ve nemlendirici atıklarından arındırılması gerekir. Aksi takdirde atıklar saç tellerine yapışır ve saçın solgun görünmesine sebep olur. Hacimlendirici şampuan veya saç kremi kullanılması halinde saçları doğal kurutma yöntemleriyle kurutmak daha sağlıklıdır.

Saç tellerine yapışan şampuan atıklarından kurtulmak için haftada bir sirkeli suyla durulanabilir. Beş ölçek suya bir ölçek sirke eklenip saçlara uygulanır. Havluyla saçları duruladıktan sonra doğal haliyle kuruması beklenir. Saçlar kuruyunca sirke kokusu kalmaz. Bu uygulama sayesinde saçlar daha parlak görünür.

Yağ Bakımı

Sızma zeytinyağı saçları nemlendirmesinin yanında doğal saç kremi görevi görür. Uzun süre uygulanacak saç bakımlarında kullanılır. Hasar görmüş saçlar için sağlıklı bir parlaklık veren besleyici bir çözümdür. Önce saçlar taranır. Zeytinyağı saç diplerine ve uçlarına uygulanıp streç filmle sarılır. 45 dakika bekledikten sonra saçlar yıkanır. Bu maske saçlara nem kazandırdığı gibi aynı zamanda parlak görünmesini sağlar.

Doğal İçerikli Ürün Kullanımı 

Kozmetik saç ürünleri kullanımını azaltmakta fayda vardır. Kullanılan ürünlerin kaliteli ve doğal içeriklere sahip olmasına dikkat etmek gerekir. İçinde kimyasal barındıran saç ürünleri istenmeyen sonuçlara sebep olabilir.

Saç Maskesi

Haftada bir kez uygulanan maske, saçı yumuşatır ve canlandırır. Avokado maskesi besleyici ve nemlendirici özelliklere sahiptir. Saçları canlandırmak için idealdir. Bir bütün avokado ezilerek püre haline getirilir. Yarım bardak süte bir çorba kaşığı zeytinyağı eklenerek iyice karıştırılır. Hazırlanan maske, saç diplerinden uçlarına doğru uygulanır. Maske saçta 15 dakika bekletildikten sonra şampuan ve ılık suyla yıkanır. Saçta avokado kalıntısı kalmamasına dikkat edilir. Avokadonun saçı yumuşatma özelliğinden dolayı durulamadan sonra saç kremi kullanılmasına gerek yoktur.

Give a Comment