Cildi Gençleştiren Besinler

Havuç

Çeşitli etkenlerin yanında cilt görünümünü etkileyen unsurların başında yaşlanmaya bağlı ortaya çıkan değişimler yer alır. Düzenli olarak bakım yapılan cilt, ihtiyacı olan vitamin ve mineraller ile desteklenirse sağlıklı bir görünüm kazanır. Böylece yaşa bağlı olumsuz etkileri en aza indirmek mümkündür. Bu bakımdan cildi gençleştirici etki yapan besinler öncelikli çözüm yolları arasındadır.

Cilt güzelliği tüketilen besinler ile yakından ilgili olup özellikle antioksidan ve Omega-3 yağ asitlerini içeren bazı gıdalar, kusursuz bir cilt için önemlidir. Cilde iyi gelen ve gençleştiren vitaminler ağırlıklı olarak C, E ve A  vitaminlerini içermekle birlikte bu vitaminlerin yoğun olduğu gıdalar cilt sağlığında öncelikli tercihlerdir.

Kırmızı Biber: Sadece bir kırmızı biber günlük C vitaminin ihtiyacını fazlasıyla karşılayabilecek etkidedir. Bunun yanında B6 vitamini içermesi ve yüksek lif kaynağı olması bakımından kırmızı biber cilde olumlu etki yapar. Ayrıca içeriğinde bulunan karoten ile ciltte yaşa bağlı ince çizgilerin oluşumunu engelleyerek kan akışının hızlanmasına ve cildin daha genç görünmesine yardımcı olur. Tüm bunlar dışında kırmızı biber, ciltte sivilce oluşumunu engellemesi bakımından da önemlidir.

Bitter Çikolata: İçeriğindeki yağ asitleri ve flanovoid ile sağlıklı bir cildin oluşumuna katkı sağlayan bitter çikolata ayrıca, cildi gençleştirmesi bakımından da önemlidir. Bitter çikolata içerisinde bulunan antioksidanlar, özellikle güneşin zararlı ışınlarının cilde olan olumsuz etkilerini bertaraf ederek cildi korur. Bunun yanında içeriğinde yer alan kakao, ciltte kan akımını artırarak cilde tazelik ve genç bir görünüm kazandırır.

Ispanak: İçeriğinde yer alan demir, magnezyum, folik asit, klorofil, E ve C vitaminleri ile ıspanak cilt açısından zengin bir kaynaktır. Cildi beslemesinin yanında bir antioksidan kaynağı olarak cilt sorunlarına da faydalı olan ıspanak kırışıkları engellemesi, cildi nemlendirerek esnek ve canlı bir görünüm kazandırması bakımından önemlidir. Bunun yanında ıspanak cilt hücrelerini besleyerek cildin yaşlanmasını engelleyici bir etkiye sahiptir.

Havuç: Cilt için gerekli vitaminlere ve minerallere sahip olması bakımından havuç oldukça önemli bir kaynaktır. İçeriğinde antioksidanlara sahip olması bakımından cildi serbest radikallere karşı koruyan havuç, cildin esnek kalarak daha güzel görünüm sağlar. Ciltteki ölü derileri temizleyen havuç, yaşlanmaya karşı çatlak ve kırışıklıkları engellemesi bakımından tüketilmesi gereken bir besin kaynağıdır. Ayrıca cildi sıkılaştıran bu besin, güneşin zararlı UV ışınları karşısında cildi koruması ve kanseri engellemesi bakımından önemlidir.

Give a Comment