Cildi Matlaştıran Maskeler Nelerdir?

Yağlı ciltlerin ortak sorunu olan aşırı parlamaya her evde bulunabilen birkaç malzemeyle maskeler oluşturarak çözüm bulmak mümkündür. İşte yüzdeki parlamaya çözüm getiren en etkili birkaç matlaştırıcı maske reçetesi!

Maske

Malzemeler : Bal, süt, limon suyu.

Hazırlanışı : Yarım adet limon suyu ( evde sıkılmış), bir çorba kaşığı bal ve bir ya da iki çorba kaşığı kadar kaynatılmış sütü bir kap içerisinde iyice karıştırıp homojen bir görüntü elde ediniz. oluşan karışımı yüz ve boyun bölgenize ince bir tabaka halinde sürünüz. 10 – 15 dakika kadar bekleyp maskenin kuruduğundan emin olduktan sonra kuru tabakayı nemli bir pamuk ya da sünger yardımıyla silerek temizleyiniz. Bu işlemi cildinizdeki parlaklık ve yağlanma oranına göre 2 günde birden başlayıp haftada bire kadar uzun aralıklar halinde ve mutlaka birkaç ay devam ettiriniz. Bu maske ciltteki fazla yağı emer ve limonun içerdiği asidik maddeler sayesinde ekstra bir matlık sağlar.

2 – Elmalı ve Yoğurtlu Maske :

Malzemeler : 1 adet elma rendesi ( tercihen yeşil ve ekşi bir elma ), 1 yumurta akı, 1 çorba kaşığı ev tipi doğal yoğurt.

Hazırlanışı : Rendelenmiş elmayı, yoğurdu ve yumurta akını bir karıştırma kabına alıp iyice karıştırınız. Mümkünse elektronik bir çırpıcıyla çırparak daha yoğun kremsi bir kıvam hlaine getiriniz. Bu karışımı yüz ve boyun bölgenize dairesel masajlar yaparak sürünüz.

Cildinizde en az 10 dakika bekletiniz. En fazla bekletebileceğiniz süre ise yarım saattir. Yarım saatten fazlası; maskenin içerdiği asidik maddelerden dolayı lekelenmelere yol açabilir. Cilt üzerinde kuruyan maskeyi ılık bir su ile temizleyiniz. Ardından soğuk su ile yüz bölgenizi yıkayarak basit bir şoklama yöntemi uygulayınız. Bu şoklama hem maskenin etkisi artırır hem de deriyi gerginleştirerek parlamanın nedenlerinden biri olan deri fazlalığına da bir çözüm sağlar. Elmalı ve yoğurtlu maskeyi aşırı kuru ciltlerde gün aşırı, orta kuruluğa sahip olan ciltlerde ise haftada bir rutinlerle uygulayarak sağlıklı ve mat görünümlü bir cilt elde edebilirsiniz.

Give a Comment