Cildi Onaran Maskeler Nelerdir?

Sık sık yoğun makyaj yapmanız ve makyajın yüzünüzde uzun süre kalması gözeneklerinizin nefes almasını engeller, cildinizi yorar. Bunun yanı sıra makyajınızı çıkarmak için eğer içeriğine dikkat etmeden bir temizleyici aldıysanız, bu her kullanışınızda cildinizi yıpratacaktır. Hava kirliliği, güneş gibi faktörler de cildinizin nemini ve sağlığını kaybetmesine sebep olur.

Cildinizi onarmak için öncelikle olabildiğince az, hafif makyaj yapmaya özen gösterin. Alkol barındırmayan makyaj temizleme ürünleri kullanın. Yüzünüzü temizlemeden uyumayın. Yaz aylarında dışarı çıkmadan önce mutlaka güneş kremi kullanın, fondötende de güneş korumalı olanları tercih edin. Bunlar dışında, evde kolaylıkla yapabileceğiniz maskelerle cildinizin onarılmasına ve canlılık kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Maskeleri temiz yüze uygulamalı ve göz çevresi haricine sürmelisiniz.

  • Salatalık Maskesi

Cildinizi yenileyecek, canlılık kazandıracak olan salata maskesi, cildinizin nem dengesini düzenleyerek kırışıklıkların oluşumuna da engel olur. Yapılması da oldukça kolaydır. Bir adet salatayı soyup rendeleyin, bir kapta 2 yemek kaşığı yoğurtla karıştırıp püre kıvamına getirin. Mümkünse ev yapımı yoğurt kullanın. Yirmi dakika bekletip ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Salatanın içerdiği mineral ve vitaminler sayesinde cildiniz pürüzsüz ve sağlıklı görünecektir.

  • Bal Maskesi

Özellikle yaz aylarında güneşte uzun süre kaldıktan sonra cildinizin nemini geri kazanması için bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Kullanacağız balın doğal olmasına dikkat etmelisiniz. Bal maskesi, cildi onaran ve cilt lekelerine de iyi gelen bir maskedir. İki tatlı kaşığı balın içine bir tatlı kaşığı limon suyunu ekleyip güzelce karıştırın. 20 dakika bekletip yüzünüzü ılık suyla yıkayabilirsiniz. Bal maskesinin başka bir versiyonu da süt ve yoğutla yapılanıdır. Bir yemek kaşığı balı bir tatlı kaşığı yoğurt ve bir fincan sütle karıştırarak yine 20 dakika yüzünüze uygulayabilirsiniz.

  • Zeytinyağı Maskesi

Zeytinyağı maskesini bir tatlı kaşığı doğal zeytinyağını, bir tatlı kaşığı bal ve 5 damla havuç yağıyla karıştırarak elde edebilirsiniz. Yüzünüze masaj yaparak uygulayıp 15 dakika bekletip yıkayabilirsiniz. E vitamini açısından zengin olan ve cilt bakım ürünlerinde de kullanılan havuç yağı cildinizin onarımında oldukça etkilidir. Zeytinyağı cildinizin parlak ve canlı görünmesini sağlayacak, gün boyunca kaybettiği nemi geri kazandıracaktır.

Give a Comment