Çileğin Cilde Faydaları Nelerdir?

Çilek

Baharda olgunlaşan çilek, kırmızı renkte ve mayhoş tatta bir meyvedir. Dünyadaki ılıman bölgelerde yetiştirilir ve ticari açıdan önemlidir. İçerisinde bolca C vitamini, manganez, lif, iyot, folik asit, bakır, potasyum, magnezyum ve fosfor bulunur. Sindirim için yararlı olan koni biçimindeki bu meyvenin cilt için de birçok faydası bulunur.

Çilek cilde hem tüketildiğinde hem de harici olarak kullanıldığında faydalıdır. Bol C vitamini içeriğiyle kırışık oluşumunu azaltır; lif içeriğiyle akne ve sivilceye neden olduğu bilinen kabızlığı önler; folik asitle yeni hücre oluşumuna katkıda bulunur.

Çilek suyunun cildi ağartıcı, leke ve akne izlerini azaltıcı etkisi vardır. Cilde sürmek üzere çileğin suyunu elde etmek için 3 ila 4 çileği bir kasede iyice ezdikten sonra temiz, yumuşak ve pamuklu bir bezle filtrelemek gerekir. Çıkan su tüm yüze sürülür, 20 dakika bekletilir ve soğuk suyla yıkanır. En iyi sonuçlar için bu kürün haftada 3 kez uygulanması önerilir. Ayrıca bu kürün cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı koruduğu bilinmektedir.

Çilek aynı zamanda akne tedavisinde de çok yararlıdır. Bunun için yarım bardak dilimlenmiş çilekle bir kaşık ekşi kremayı iyice karıştırılır. Karışım maske olarak uygulanır ve 10 dakika yüzde bekletilip temizlenir. Çilek, cildi temizleme özelliğine sahip olduğu ve salisik asit içerdiği için ciltteki ölü hücreleri ortadan kaldırmada oldukça etkilidir. Ayrıca gözenekleri sıkıştırır ve sonraki akne oluşumlarını en aza indirir.

Bu yararlı meyve aynı zamanda genç bir cilde sahip olmak için de kullanılabilir. Bunun içinse 5-6 çilekle 2 yemek kaşığı baldan oluşan bir karışım hazırlanmalıdır. Balın içinde çilekler iyice ezilir ve daha sonra bu karışına birkaç damla ılık su eklenir. Karışımı cilde 10 dakika dairesel hareketlerle masaj yapılarak uygulanır. Sonrasında soğuk suyla yüz temizlenir. Genç ve parlayan bir cilt için haftada 3 kez uygulanması yeterlidir.

Give a Comment