Cilt Canlandırıcı Peeling Nasıl Yapılır?

Peeling

Cilt yaşayan bir organdır ve sürekli olarak kendini yeniler. Ölü derilerin cilt yüzeyinden soyularak atılması, cildin yenilenme sürecinin önemli ve doğal bir parçasıdır. Çoğu kişi için bu durumla fark edilmeden gerçekleşir. Bazen yüz, parmak ve vücudun diğer kısımlarında aşırı soyulmalar meydana gelebilir. Bu durum genellikle cildin en üst tabakasının güneşin zararlı (UV) ışınlarına maruz kalması ve zarar görmesi sonucunda oluşur.

Cildimiz üç tabakadan oluşur. Bunlar epidermis, dermiş ve hypodermis tabakalarıdır. En dış tabakaya epidermis, orta tabakaya dermis ve en derindeki tabakaya ise hypodermis adı verilir. Cildin ölü hücrelerde arınmasını sağlamak için çeşitli yöntemlerle yapılan soyma işlemine peeling adı verilir. Peeling işleminde epidermis tabakası etkilenir.

Peeling işlemi çoğunlukla kuru ve hassas ciltler için zorlu bir işlemdir. Peeling sonrası kaşıntı, tahriş, pul pul olma ve iltihap gibi sorunlar yanlış uygulamalar sonucunda ortaya çıkabilir. Bununla birlikte tüm cilt tipleri için, yanlış peeling uygulamaları; dermsatit, egzama, enfeksiyon riski vb. sorunlara neden olarak faydadan çok zarar verebilir. Bu nedenle cilt yapısı göz önünde bulundurarak bilinçli tercihlerde yapmak cilt sağlığı için son derece önemlidir.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı peeling için etkili ve nazik çözüm sunan en iyi doğal çözümlerden biridir. Mükemmel bir cilt nemlendirici olarak, cildi besleyici yağ asitleri açısından zengindir.  Ayrıca, sahip olduğu antioksidan özelliği ile cilt yenilenmesini teşvik eder. Canlıi taze ve sağlıklı bir görünüm verir.  Kaşıntı ve tahrişi azaltır.

  • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağını mikrodalga fırında ya da ısıya dayanıklı cam bir kap içinde ısıtın.
  • Yüzünüzü yakmayacak sıcaklıktaki ılık yağı, cilt tarafından tamamen emilinceye kadar masaj yapın.
  • Haftada 3 kez düzenli olarak uygulayın.

Bal

Bal, cildin ölü tabakasını temizleyerek, gençleştirmeye yardımcı olur. Cildi canlandıran ve nem yüklemesi yapan enzimelere sahiptir  Antiseptik ve anti bakteriyel özelliği ile kaşıntı, tahriş, enfeksiyon gibi sorunları önler.

  • 1 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ve 1 çay kaşığı sandal ağacı tozunu karıştırın.
  • Cildinize nazik hareketlerle masaj yaparak uyguladıktan sonra, 30 dakika bekletin.
  • Süre sonunda ılık su ile yüzünüzü yıkayıp temizleyin.

Give a Comment