Cilt Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

Cilt çatlakları ciltte oluşan, cilde göre daha açık rengi olan ince çizgilerdir. Daha çok karın bölgesinde meydana gelen çatlaklar bazen göğüslerde ve kalçalarda da olabilmektedir. Çoğu zaman kalıcı olarak çözüm bulunamasa da doğru yöntemler ve yağlarla çatlakları en aza indirmek mümkün. En azından kişiyi rahatsız etmeyecek kadar azalmalar olabilmektedir.
Ciltte oluşan çatlakların en büyük nedeni hamileliktir. Hamilelik dışında ani kilo alıp verme, ergenlik ve hormonlarda cilt çatlaklarına neden olabilmektedir.
Peki cilt çatlaklarına ne iyi gelir?

  • Bitkisel yağları cilt çatlaklarını iyileştirmek için tek başına kullanabileceğiniz gibi karıştırarak da kullanabilirsiniz.
  • E vitamini yağı iyi bir çatlak gidericidir. Cildinizde çatlaklar oluştuysa E vitamini yağını kullanabilirsiniz. E vitamininin özelliği cildin esnekliğini esnetmesidir. E vitamini yağı cilde esneterek çatlakları gidermektedir. Eğer çatlaklarınızı oldukça ilerlediyse E vitamini yağı tek başına işe yaramayabilir. E vitaminini kakao yağıyla karıştırabilirsiniz. Ya da kuşburnu yağını kullanabilirsiniz. Bunları karıştırıp çatlakların olduğu bölgelere sabah akşam masaj yapın.
  • Hint yağı cilt çatlaklarında kullanılabilecek bir diğer bitkisel yağ. Kırışıklık ve leke gibi birçok cilt problemini çözen hint yağını çatlaklar için kullanabilirsiniz. Hint yağını çatlak olan bölgelere masaj yaparak sürün. Daha sonra bölgeyi bir bezle sarın. Üzerine sıcak su torbası koyarak yarım saat bekletin.
  • Oldukça faydası olan bir yağda kakao yağıdır. İyi bir nemlendirici olan kakao yağı çatlakları da azaltır. Kakao yağını çatlakların olduğu bölgeye 2 ay boyunca günde 2 kez olacak şekilde masaj yaparak uygulayın. Ya da kakao yağını buğday tohumu yağı ve kayısı çekirdeği yağıyla karıştırarak çatlaklı bölgelere uygulayabilirsiniz.
  • Şüphesiz ki zeytinyağı tam bir cilt dostudur. Birçok cilt maskesinde kullanılan zeytinyağını cilt çatlaklarında da kullanabilirsiniz. Zeytinyağını biraz ılıttıktan sonra çatlak olan bölgeye masajla sürün. Zeytinyağı ve masaj kan dolaşımını hızlandıracağından çatlaklarda azalmalar meydana gelecektir. Daha etkili olması için zeytinyağı, su ve sirkeyi karıştırıp gece yatmadan önce uygulayabilirsiniz.
  • Çatlaklarla beraber cilt renginde farklılaşmalar meydana gelir. Çatlaklar daha açık renk olduğundan belli olurlar. Avokado yağı bu farklılığı azaltmada oldukça etkilidir.

Yorum Yapınız