Cilt İçin Gerekli Vitaminler Nelerdir?

İş hayatı, yorgunluk, stres, yaş gibi faktörler zamanla ciltte sorunlara neden olabilmektedir. Bu sorunların başında sivilce, sivilce izleri, kırışıklık, göz altı torbaları ve gözeneklerde genişleme gelmektedir. Bu gibi sorunlarla baş etmek için cildin belli başlı vitaminleri alması, beslenmesi gerekmektedir. Doğru vitaminleri kullandığınızda cildiniz daha sağlıklı ve daha canlı olacaktır.

Peki cilt için gerekli olan vitaminler nelerdir?

A Vitamini:

Eğer yüzünüzdeki sivilcelerden şikayetçiyseniz ve sivilceden sonra yüzünüzde izler kaldıysa cildinizin mutlaka A vitaminine ihtiyacı vardır. A vitamini iyi bir cilt yenileyicidir. Cildinizi onararak cildinizin eski haline dönmesine yardımcı olur. Dışarıda gelen mikroplar ciltte enfeksiyona neden olabilmektedir. A vitamini iyi bir antioksidan olduğundan cillte oluşan enfeksiyonları gidermektedir. Ayrıca güneşten dolayı vücutta oluşan yara ve kızarıklıklara da iyi gelmektedir. A vitamini en çok yumurta sarısı, süt, balık ve karaciğerde bulunmaktadır.

B vitamini:

Cildinizi çeşitli etkenlerden korumak istiyorsanız mutlaka B vitaminini tüketmelisiniz. Eğer kişi B vitaminini yeterince tüketmiyorsa cildinde sivilcelenmeler meydana gelecektir. Vücutta bulunan yağ salgının en büyük dengeleyicisi de B vitaminidir. Vücutta oluşan enfeksiyonları etkisiz hale getirmede B vitamini oldukça etkilidir. Cildinizin nemini korumak istiyorsanız B vitamininin bir altı olan B3 ve B5 vitaminlerini tüketmelisiniz. B vitamini en çok dana eti, süt, peynir, balık, uskumru ve sardalyede bulunur.

C Vitamini:

Cildinizin daha dolgun ve genç görünmesini istiyorsanız bol C vitamini tüketmelisiniz. İyi bir antioksidan olan C vitamini ciltteki yaraları, yanıkları geçirmekte, cilde canlılık ve parlaklık vermektedir. Ciltte oluşabilecek morarmaları önler. C vitamini en çok tere, roka, maydanoz, ıspanak ve karnabaharda bulunmaktadır.

E Vitamini:

Cildinizde yaşla beraber ince çizgiler oluşmaya başladıysa mutlaka E vitamini tüketmelisiniz. İyi bir antioksidan olan E vitamini hücre yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Yaşlanmayı yavaşlatır. Yaraları daha çabuk iyileştiricidir. E vitamini en çok fındık, fıstık ve tahıllarda bulunmaktadır.

D Vitamini:

D vitamini doğada bize hazır olarak sunulmaktadır. Güneş iyi bir D vitamini kaynağıdır. D vitamini yaraların hızlı iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca hücrelerin yenilenmesinde etkilidir.

Yorum Yapınız