Cilt Maskesi Nasıl Seçilir?

Birçok kadının hayatına güzel, parlak ve sağlıklı bir ciltle devam etmek için cilt maskelerine başvurduğu bir gerçektir. Cilt güzelliği herkes için önemli bir ayrıntıdır. Cildi korumak ve güzelleştirmek için çaba harcamak gerekir. Bunun içinse birçok teknik vardır. Maske seçimi, bu durumda oldukça önemli bir konudur. Çünkü seçilen maskenin cilde yarardan fazla zarar verme olasılığını göz ardı etmemek gereklidir. Çoğu kadının yaptığı büyük yanlışlardan biri, her duyduğundan etkilenerek, sorgulamadan kullanmaktır. Bazı kadınlarda güzel etki yapmış olabilir, fakat bu başkasında aynı sonucu gösterecek anlamına gelmez.

Öncelikle cilt tipini bilmek gereklidir. Çünkü her cilt tipine her maske olmaz. Cilt zaten yağlı bir yapıya sahipse, nemlendirici maskeler tercih edilmemeli, bunun yerine sıkılaştırıcı, yağ dengesini sağlayıcı ve arındırıcı maskeleri seçmekte fayda vardır. Tam tersi olarak cilt yapısı kuru ise o zaman nemlendirici ve besleyici maskeleri seçilir. Böylece cilt kuruluktan kurtularak daha parlak bir görünüm kazanır ve yağ oranını dengeler. Kuru cilde peeling maske önerilmez. Kişi karma bir cilt tipine sahipse de, tek bir ürün kullanmak yerine, yağlı ve kuru bölgeler belirlenerek iki farklı ürün kullanmakta fayda vardır.

Gençleştirici maskeler sadece 30 yaşından sonra kullanılır. Bu maske cildin yaşlanmasını geciktirerek, cilt hücrelerinin yeniden yapılanmasını sağlar. Ciltte sivilce varsa maske kullanmak yerine öncelikle sivilceler tedavi edilmelidir.

Maske seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar mevcuttur:

  • Maske alınırken, maskenin içindekiler kısmına dikkat edilmelidir. Kimyasal oran miktarı bu bölümde yazar. Böylelikle aranılan maske çeşidi hakkında biraz bilgi sahibi olunur.
  • Maske içinde keskin bir koku vardır. Bu koku maske içindeki yoğun maddeyi ele verir. Eğer meyve aromalı bir maskeden, meyve kokusu yerine, kötü bir koku alınıyorsa o maske seçilmemelidir.
  • Bitkisel ve organik maske alınıyorsa, maskenin içinde bu ürünlerin parçası olmasına dikkat etmek gerekir.
  • Alınan maskenin şeffaf pakette olmasına dikkat etmek gerekir. Çünkü şeffaf olmayan paket, organik değildir.
  • pH değeri de 5 olması gerekli koşullardandır.
  • Maskenin içinde alerji yapan bir maddenin yer almamış olmasına dikket edilir.

Give a Comment