Cilt Nasıl Kollajen Üretir?

Deri vücudun önemli ve en büyük organıdır. Deride bulunan bir protein olan kollajen cilde esneklik ve güç sağlar, bu özellikler cildin kırışıp sarkmasını engeller.

  • Derideki kollajen üretimini arttırmak için sağlıklı bir beslenme düzeni edinin. Soya sütü ve peynir; ıspanak ve lahana benzeri koyu yeşil sebzelerin yaptığı gibi kollajen üretimini destekler. C Vitamini daha fazla kollajen üretmesi için vücudu güçlendirir ve fasulye, hindi eti, balık ve fındıktan aldığımız omega asitleri kollajen üretimi için gerekli sağlıklı asitleri barındırır. Beta karoten ve E Vitamini açısından zengin beslenme düzenleri de derideki kollajen üretimini arttırır.
  • Haftada 2 ya da 3 kez vücut yüzeyindeki ölü hücreleri atmak için soyma işlemi yapın. Ölü hücreleri atmak yeni, sağlıklı hücrelerin oluşmasını ve çizgi ve kırışıklıkların azalmasını sağlayacaktır. Alfa hidroksi asit (AHA) içeren soyucular tercih edin ve cildinize dairesel hareketlerle nazikçe uygulayın. Ilık suyla durulayın. Kinetin ve bakır peptitleri içeren yüz kremi kullanın, bu maddelerin ikisi de kollajen üretimini arttırır.
  • Kan dolaşımı arttırmak için sık sık egzersiz yapın, bu da vücudunuzdaki kollajen seviyesini yükseltecektir. Kollajen, kan dolaşımındaki besinler aracılığıyla desteklenir ve düzenli egzersiz bu besinlerin sağlıklı bir deri ve organlar için dolaşmasını sağlayacaktır. Masaj da ayrıca yararlıdır. Yüz masajı yaptırmak kan dolaşımını uyaracaktır bu da yaşlanma eğilimi olan bölgelerde kollajen üretimini arttıracaktır.

Give a Comment