Cilt Serumu Nasıl Seçilir?

Cilt Serumu

Yaş ilerledikçe cilt zamanla cansızlaşabilir. Dengesiz beslenme, yeterli su tüketmemek, mevsimsel etkiler, güneş yanıkları, psikolojik etkenler gibi birçok sebep cilt sorunlarına neden olabilir. Kuru, cansız, akne barındıran, lekeli veya kırışıklık başlangıcındaki cildinize nemlendirici kremler yetersiz kalabilir. Eğer bu gibi cilt sorunlarıyla erken başa çıkmak isteniyorsa cilt serumu iyi bir yöntem olacaktır.

Cilt serumlarının amacı cildi kremlerden daha çok ve daha derinlemesine nemlendirmek ve arındırmaktır. Eğer cilt yapısına göre doğru serum seçimi yapılırsa kısa zamanda istenilen sonuçlar elde edilebilir.Üstelik cilt serumları zaman açısından da oldukça pratiktir. Gece uyumadan önce masaj yaparak cilde uygulanacağı serumlar kişiyi sabaha daha aydınlık ve pürüzsüz bir halde hazırlayabilir.

Kullanmaya başlamadan önce ciltte hangi sorunun olduğuna karar verilmelidir. Kış aylarında birçok kişi cildindeki kuruluktan şikayetçi olmaktadır. Eğer daha nemli, yumuşak bir cilt isteniyorsa yoğun nemlendirici özellikte pigmentlere sahip cilt serumları tercih edilebilir. Fakat kuruluk problemi diğer cilt problemlerinden biraz farklıdır. Cilt serumu bir süre kullanıp bırakılacağı zaman tekrar kuruluk problemiyle karşılaşılabilir. Bu yüzden daha uzun ömür vadeden, gece ve gündüz kullanılan serum çeşitleri tercih edilmelidir.

Ciltte bir takım lekelerden, renk eşitsizliğinden, kızarıklıktan şikayetçi olunduğunda içerisinde bolca A, C ve E vitaminlerini içeren serumlar kullanılabilir. Bu vitaminleri içeren serumlar cildin aydınlanmasını, duru bir güzelliğe kavuşmasını sağlar. Düzenli kullanımda güneşin, yaşlılığın getireceği koyu lekeler için de önlem alınmış olunur. Yalnızca kişinin kendini yorgun hissettiği dönemlerde yüzdeki mat ve yorgun görünümü atmak için daha hafif yapıdaki aydınlatıcı serumları seçilmelidir.

Olgun ciltlerin diğer bir sorunu da ince çizgilerdir. İnce çizgileri yok etmek konusunda cilt serumları, kremlere göre daha olumlu sonuç verir. Serumlar çerisindeki yoğun moleküller sayesinde cildin daha sıkı bir yapıya sahip olmasını sağlar. Fakat ince çizgilerle savaşırken daha kısa sürede sonuç almak biraz güç olabilir. Kırışıklık karşıtlığı vaad eden serumları kozmetik mağazalarında kolaylıkla bulunabilir. Fakat çizgileri önlemek cildin gözeneklerini sıkıştırarak yapısını değiştirir. Bu yüzden serum seçerken cilt doktoru ile mutlaka görüşülmesi tavsiye edilir.

Give a Comment