Cilt Temizleyici Nasıl Seçilir?

Gün boyunca cildin maruz kaldığı toz, kir, makyaj kalıntıları ve ölü derilerin yok olmasını sağlayan cilt temizleyiciler, gözenekleri açarak cildin nefes almasına yardımcı olur. Bunların yanı sıra cildin sağlıklı bir görüntüye kavuşmasını sağlayan cilt temizleyiciler cilde doğal bir ışıltı verir.

Cilt sağlığı ve güzelliği düzenli olarak kullanılan temizleme ürünleriyle gerçekleşir. Fakat bu işlem her cilt tipine uygun temizleyiciler tarafından yapılmalıdır. Cilt temizleyicileri satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri cildin asit tabakasını değiştirmemesidir. Böyle bir durumda kişinin alerjik reaksiyonlarla karşı karşıya kalabileceği unutulmamalıdır. Akneye ve sivilceye eğilimi ile bilinen yağlı cilde sahip kişiler, içinde salisilik asit ve benzoil peroksit bulunan ürünleri tercih etmelidir. Bu ürünler cildi derinlemesine temizleme özelliğinin yanı sıra ciltteki yağ dengesini düzenleme özelliğine de sahiptir.

Çene ve alın bölgesi yağlı yanak kısımları kuru olan karma cilt yapısına sahip kişiler herhangi bir alerjik reaksiyonu olmadığı takdirde her türlü cilt temizleme ürününü tercih edebilirken kuru ciltlerin cilt bakımı diğer cilt tiplerine göre daha zordur. Cilt temizleme ürünleri cildin kurumasına yol açabileceği için kuru ciltler, cilt temizleme sütü veya yağlı temizleyicileri tercih etmelidir. Böylelikle cildin nem dengesi bozulmadan cilt temizleme işlemi gerçekleşir.

Cilt tipine göre tercih edilen cilt temizleyicilerin birden fazla çeşidi olduğu unutulmamalıdır. Yumuşak ciltler için hazırlanan köpük temizleyiciler, hassas ciltleri koruyarak derinlemesine temizleme özelliğine sahip köpükler göz çevresi bakımı ve makyaj temizliği için de ideal bir cilt temizleyicisidir. Karma ve yağlı cilt tipinin tercih edebileceği başka bir çeşit ise temizleme jelleridir. Likit kıvamında bir yapıya sahip olan cilt temizleyici jeller akne oluşumunu engeller ve siyah nokta temizliği için etkili bir çözüm sunar. Cilt temizleyiciler arasında bir diğer tercih ise tonik ve losyonlardır. Bu tip temizleyiciler öncesinde bir yüz yıkama jeli kullanımını gerektirir. Ardından bir pamuk yardımıyla ciltteki kir ve kalıntılar temizlenir.

Cilt temizliği sabah ve akşam olmak üzere günde en az iki kere ihmal edilmeden gerçekleştirilmelidir. Su, cildi anında canlandırma özelliğine sahip olduğundan sabahları ılık suyla cilt durulanmalı, ardından ise cildin yağını almak amacıyla tonik uygulanmalıdır. Akşamları ise gece yatmadan önce cilt tipine göre tercih edilen temizleyiciler yardımı ile cilt temizliği sağlanmalıdır.

Give a Comment