Cilt Temizleyicisi Nasıl Uygulanır?

İnsanların en önemli kıyafetleri olan ciltlerine bakmak oldukça önem taşımaktadır. Bunun için cilt bakımı ve cildin temizliği oldukça önemlidir.

Cilt temizleyiciler ciltteki bütün kirli tabakayı alarak yüzden uzaklaştıran ürünlerdir. Bu tip ürünleri kullanmak  hem sivilce oluşumunu engeller hem de daha sağlıklı bir cilde sahip olunmasını sağlar. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa cilt temizleyici kullanılmalıdır. Bu şekilde cilt tipine uygun olarak seçilecek temizleyici nemlendirmeye uygun ve hazır bir cilt sağlayacaktır. Eğer kişi yağlı ve karma bir cilde sahipse matlaştırıcı, parlamayı önleyici cilt temizleyicilerine yönelmelidir. Kuru bir cilt tipindeyse daha çok cildi kurutmayan, aksine nem verecek ürünler tercih edilir.

Cilt temizleyicisi uygulaması

Cilt temizleyicisini uygulamadan önce yüz ıslatılır. Daha sonra fındık büyüklüğü kadar kullanılacak olan temizleyici cilde dairesel hareketlerle uygulanır. Yüzde cilt temizleyicisi çok fazla bekletilmemelidir. Yavaş uygulama yapılması cildin tahriş olmasını engelleyecektir. Uygulanan cilt temizleyici bol su ile durulanır. Cilt eğer yağlı veya karmaysa tonik uygulaması yapılır. Ardından cilde uygun nemlendirmeyle cilt bakımı sağlanmış olur.

Kozmetik sektöründe ilerleyen teknolojiyle birlikte pek çok cilt temizleyicisi piyasaya sunulmaktadır. Bunlar; köpük,jel,krem şeklinde olan formlardır. Köpük formda olan cilt temizleyicileri ambalajın içinde sıvı halde bulunur. Ancak uygulama esnasında baş kısmından köpük şeklinde çıkan traş köpüğü görüntüsündeki bu cilt temizleyicileri diğer temizleyicilerden farksızdır. Yüzde köpürtülerek cilt temizlenir. Jel formda olan temizleyiciler sıvı formdadır. Cildin temizlenmesi ya da makyajın çıkarılması için kullanılır. Ancak bu ürün göz ile çok fazla temas etmemelidir. Aksi halde yanma ve kaşınma olabilir.

Diğer bir form ise krem şeklinde olan cilt temizleyicilerdir. Bu şekildeki cilt temizleyicileri yeni yeni farklı markalarda göze çarpmaktadır. Aynı katı halde olan bu temizleyiciler cilde dairesel hareketlerle uygulanır. Daha sonrasında ise bol su ile durulanır. Bu tarz cilt temizleyicilerinin yeni özelliğiyse nemlendirme işlevini de kendisinin sağlamasıdır. Yani cilt temizleyicisini uyguladıktan sonra nemlendirmeye ihtiyaç kalmadan cildi nemlendirirken temizler.

Give a Comment