Cilt Tipleri

Her insan bakımlı olmak ister, güzel görünmek için genel bakımınızı yapmanız şarttır. Cilt bakımı tam anlamıyla verim alınmak istenirse oldukça masraflı ve zaman harcanması gereken bir iştir. Diğer yandan cilt bakımından önce cilt tipinizi belirlemek daha önemlidir.

Hangi cilt tipinde olursa olsun cildinizi her zaman temiz tutmaya çalışın. Size önerebileceğimiz bir temizleyici istiyorsanız; Alfa hidroksi asit içeren peeling amaçlı temizleyiciyi önerebiliriz. Buhar banyosu yapmakta güzellik merkezlerinde görmeye alışık olduğumuz işlemlerden birisi olmakla beraber dilerseniz evinizde de yapabileceğiniz bir işlemdir. Papatya ve nane çayını bir dağa koyup ince bir bezi bu karışıma sokun. Bezi 5 saniye kadar yüzünüze doğru tutup hemen ardından bezi yüzüne koyun ve 10-15 dakika bekleyip bir güzel rahatlayın. Ayrıca cildiniz hangi cilt tipinde olursa olsun doğal yağlar ile bakım yapmalısınız -badem yağı, hint yağı, shea butter-. Diğer yandan cildinizi e vitamini, c vitamini , a vitamini , k vitamini bakımları ile canlı tutmalı ve antitoksidan olarak bu vitaminleri kullanmalısınız. Ayrıca 2 günde bir kere cildinizi elma sirkesi veya lavanta suyu ile ılık suda yıkamalısınız.

Cilt Tiplerini Belirleme

Normal Cilt: Görünümü oldukça doğal, lekesiz ve sorunsuz bir görünümü bulunur. Periyodik olarak yapılan hafif bir bakım ile güzelliğini koruyabilir.Yukarıdaki bakımla olduğu gibi geçerlidir.

Karma Cilt: Yüzün 3 bölgesinde yağlanma bulunur. Alın, burun ve çene. Bu yağlı olan 3 kısımda siyah nokta, çeşitli lekeler ve sivilceler görülebilir. Buralara lavanta suyu ve c vitaminli bakımlar yapmanız daha doğru olacaktır. Diğer bölgeler için yukarıdaki bakım yöntemleri geçerlidir.

Kuru Cilt: İnce bir deriye sahip ve kapalı bir cilttir. Cilt gergin olmasına karşın çabuk yaşlanır. yukarıda verilen doğal yağlar ile düzenli olarak bakım yapmanız cilt yağınızı dengeleyecektir.

Yağlı Cilt: Oldukça canlı ve parlak bir görünümü vardır. Gözenekler açık ve gözeneklerin içi dolu, siyah noktalar ve sivilceler sıklıkla görülmektedir. Bu tarz cilt tipinin günlük bakıma zaman harcaması gerekir. Burada doğal yağlar yerine vitaminleri ve peeling yöntemleri kullanmanız yararınıza olacaktır.

Give a Comment