Cilt Yağlanması Nasıl Önlenir?

Gün içinde yapılan birçok yanlıştan dolayı kişiler cilt problemleriyle karşı karşıya kalabiliyor. Bu cilt problemlerinden birisi de yağlı ciltler. Hava kirliliği, sigara, alkol, yanlış beslenme alışkanlıkları ve daha birçok etken cildin yağlanmasına neden olmaktadır. Kişi doğru beslenme alışkanlığı ve cilt bakımıyla cilt yağlanmasını önleyebilir.
Peki cilt yağlanması nasıl önlenir?

  • Yağlı bir cildi sahip olmamak için yapılması gereken en önemli şey bol bol su içmektir. Sağlıklı bir cildin olmazsa olmazlarındandır su. Günde 2 litre su tüketmek cildi nemlendireceği gibi vücutta toksinleri de atmaktadır. Su ciltte oluşabilecek sivilce ve yağlanmaları engellemektedir.
  • Su içmek kadar sağlıklı ve doğru beslenmekte cildin yağlanmasını büyük ölçüde engellemektedir. Kişi yağlı bir cilde sahip olmak istemiyorsa yağlı yiyeceklerden, cipslerden ve kızartmalardan uzak durmalıdır. Bu tür yiyecekler yüzde sivilcelerin çıkmasına, cildin yağlanmasına neden olmaktadır. Bu yiyeceklerin yerine az yağlı ya da haşlama besinleri daha çok tüketmelisiniz. Ayrıca cildinizin yağlı olmasını istemiyorsanız bol bol meyve ve sebze tüketmelisiniz.
  • Yüz temizleyicinizi iyi seçmelisiniz. Yağlı cilde sahip olduğunuz için ağır temizleyiciler seçmemelisiniz. Bu tür temizleyiciler yerine daha yumuşak temizleyiciler tercih etmelisiniz.
  • Yoğurt birçok cilt maskesinde kullanılmaktadır. Cildinizin yağlanmasını önlemek için de yoğurdu rahatlıklar kullanabilirsiniz. Mesela yoğurt, kayısı ve kilden hazırlayacağınız maskeyle cildinizin yağlanmasını önleyebilirsiniz. Bunun için 1 adet kayısıyı rondodan geçirin. Daha sonra içine yarım çay kaşığı kil ve 1 yemek kaşığı yoğurdu ekleyip iyice karıştırın. Oluşan maskeyi hafif masajla yüzünüze sürün ve 20 dakika bekledikten sonra yıkayın. Bu maske ciltte bulunan yağ oranını dengelemede etkilidir.
  • Bir diğer cilt dostu baldır. Bal, limon ve muz ile hazırlayacağınız maske cildinizin yağlanmasını önleyecektir. 1 çay kaşığı balın üzerine 5-6 damla limon sıkın. Daha sonra 3-4 yemek kaşığı kadar ezilmiş muzu ekleyin. Tüm malzemeleri macun haline gelene kadar karıştırın. Oluşturduğunuz kremi cildinize uygulayın ve yaklaşık 20 dakika bekletin. Daha sonra cildinizi soğuk suyla yıkamanız gerekmektedir. Bu maskeyi her gün değil haftada bir kez uygulamanız gerekmektedir. Bal ve muz ciltteki ölü deriyi dışarı atmaktadır.

Give a Comment