Ciltte Beyaz Leke Nasıl Geçer?

Vücudumuzda deriye renk veren bazı hücreler bulunur. Bazı nedenlerden dolayı bu hücrelerin zarar görmesi deriye renk veren pigmentlerin üretilememesine neden olur. Yeterli pigment üretilemediği için de deride düzensiz beyaz lekeler oluşmaya başlar. Bu lekeler süt renginde ve belirgindir. Bu lekelerin büyüklükleri değişkenlik göstermektedir. Bu hastalığın tıp dünyasındaki adı Vitiligo’dur.

Vücutta beyaz lekelerin görülme olasılığının en yüksek olduğu yerler; el, kol, bacak, yüz ve genital bölgedir. Her 100 kişiden 3’ünde Vitiligo görülür. Bu hastalığın kalıtsal bir hastalık olabileceğini söyleyenlerin sayısı oldukça fazladır. Yapılan bazı araştırmalar da bu iddiayı güçlendirir nitelikte. Lekeler beyaz olduğundan koyu ten rengine sahip kişilerde daha çok belirgin olmaktadır. Bu hastalık genelde 18-50 yaş arası kişilerde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca Vitiligo bulaşıcı bir hastalık değildir.

Ciltte Beyaz Lekelerin Çıkmasının Nedenleri Nelerdir?

Ciltte beyaz lekelerin oluşmasının nedeni, deriye renk veren bazı hücrelerin azalmasına bağlı olarak pigment üretilememesidir. Bu hücrelerin azalma nedenleri arasında; genlerde meydana gelen bozukluk, bağışıklık sisteminin bozulması ve renk hücrelerinin kendi kendilerini yok etmeleri gösterilebilir. Ayrıca güneş yanması, stres gibi etkenler nedeniyle de ciltte beyaz leke oluşması mümkündür.

Ciltte Beyaz Lekelerin Çıkmasının Belirtileri Nelerdir?

En önemli belirti ciltte oluşan beyaz lekelerdir. Bazı hastalarda vücudun tamamı beyazlar. Lekenin oluştuğu yerlerdeki kıllar da beyazlar. Vitiligo hastalığına yakalanan kişilerde pigment kaybı bir süre sonra durur ve sabit bir seyir seyreder. Hasta asla eski rengine kavuşamaz.

Ciltte Oluşan Beyaz Lekeler Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavideki amaç; deriye renk veren hücrelerin tekrar çalışmasını sağlamaktır. Bunu sağlamak için bazı ilaç ve kremler kullanılmaktadır. Fakat tedavi için en etkili yöntem “Ultraviyole B” ışık tedavisidir. Bu yöntem yeni bir yöntemdir ve diğer tedavi yöntemlerine göre oldukça gelişmiştir. Işık tedavisi lekelerin olduğu bölgelere uygulanır. Bu yöntem en az 10 seans uygulanmaktadır.

Krem tedavisi de bir diğer tedavi yöntemidir. Fakat bunun çeşitli yan etkileri olabilmektedir. Vitiligo hastalarının güneşe dikkat etmeleri gerekmektedir. Bunun için güneşe çıkacakları zaman yüksek koruyucu güneş kremleri kullanarak çıkmaları gerekir. Güneş yanıkları hastalığın şiddetlenmesine neden olmaktadır.

Cilt

Yorum Yapınız