Ciltte Beyaz Leke Neden Olur?

Ciltte görülen beyaz lekeler, kimi zaman önemsiz bir estetik sorun olarak görülürken mantar, vitiligo ve deri tümörleri gibi çeşitli hastalıkların sonucunda da meydana gelebiliyor.

Cilt üzerinde görülen lekelerin büyük bir bölümünü kahverengi lekeler oluşturur. Genellikle güneşin zararlı ışınlarından ve karaciğer fonksiyonlarındaki bozulmalardan kaynaklanan lekeler, kahverengi renktedir. Estetik görünümü bozmasının dışında kahverengi lekeler genellikle zararsızdır. Beyaz lekeler ise çeşitli cilt hastalıklarının sonucunda oluşur. Kahverengi lekelerde, cilde rengini veren renk pigmentleri yoğunlaşırken, beyaz lekelerde hücrelerin zarar görmesi veya melanin isimli maddenin yeterince üretilememesi neden olur.

Mantar Hastalıkları ve P. Versicolor

Beyaz lekelerin önemli bir kısmına mantarlar neden olur. Yaz aylarında artan mantar enfeksiyonları, aşırı terleme sonucunda artış gösterir. Yüzde beyaz lekelere neden olan mantar hastalıklarından biri halk arasında ‘’samyeli’’ olarak bilinen ”Pitriazis Versicolor” hastalığıdır. Cildin pigmentasyonunu bozan ve bunun sonucunda cilt tonundan daha açık renkte lekelere neden olan hastalık, çoğunlukla erkeklerde görülür.  Bağışıklığın zayıflaması, yüksek sıcaklık, nem ve aşırı terleme sonucunda artan mantar faaliyetleri, sırt ve gövdede lekelere neden olur.

Vitiligo Hastalığı

Ciltte beyaz lekelere neden olan hastalıklardan biri halk arasında ala hastalığı olarak da bilinen vitiligodur. Otoimmün hastalıklardan biri olan vitiligonun nedenleri henüz bilinmemektedir. Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sisteminin bozularak, vücudun kendi hücrelerini zararlı olarak algılaması sonucunda meydana gelir. Bağışıklık sistemi, renk hücrelerine saldırır ve vücudun çeşitli yerlerinde beyaz lekeler oluşturur. Vitiligo yaygın olarak yüz, el, dirsek, ayak ve genital bölgede oluşur. Bununla birlikte vücudun farklı bölümlerini de etkileyebilir.

İdiyopatik guttat hipomelanozis

Kollarda ve baldırlarda ortay çıkan beyaz lekelere neden olur. Lekeler 2 ila 5 mm çapında, oval şekilli ve düzgün sınırlara sahiptir. Toplumda görülme sıklığı oldukça yüksektir. Leke boyutunda herhangi bir değişim olmaz, sabit kalır. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, güneş ışınlarının leke oluşumunu tetiklediği düşünülmektedir.

Pityriasis alba

Genellikle çocuklarda ve gençlerde görülen, neden oluştuğu bilinmeyen bir hastalıktır. Cilt üzerinde, cilt renginden daha açık, beyaz renkli ve üzeri kepekli döküntülere neden olur. Alerjenlere karşı aşırı hassasiyeti olan (atopik)  ve kuru cilt yapısına dahil kişilerde daha sık görülür

Give a Comment