Cımbız Nedir?

Cımbız

Kıl gibi ince nesneleri tutmak ya da çekmek için kullanılan, genellikle metalden yapılan, kaş çevresini temizlemede veya yüzün herhangi bir bölgesinde bulunan istenmeyen kılları, tüyleri almada kullanılan maşa türü bir alettir. Cımbız, özellikle kadınların vazgeçilmez malzemesi olarak evlerde ve yanlarında bulundurdukları bir eşya haline gelmiştir.

Cımbızla kullanırken küçük metal maşaya benzeyen, istenmeyen kılları kökünden çeken cımbız türleri tercih edilir. Fakat herhangi bir enfeksiyona neden olmamak için burundaki kılları çekerken kullanılmaması daha doğru olur.

Özellikle yüzdeki istenmeyen kılları ve tüyleri cımbızla almak acı vermesine rağmen çabuk ve kolaydır. Nasıl kullanıldığına dikkat edilmediğindeyse kılı çektiğimiz bölgede kıl batması, ciltte çukurlaşma ve yara oluşmasına neden olabilir. Evlerde, makyaj malzemelerinin hemen yanında ya da çantaların bir köşesinde her zaman bulundurulan cımbızın, hem kişisel sağlık açısından hem de uzun süre kullanılabilmesi açısından bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

  • Çekeceğiniz bölgedeki kılı daha iyi görebilmek için ayna kullanmak gerekir.
  • Her kullanımdan sonra hijyen açısından cımbız uçlarının alkol ve pamuk yardımıyla iyice temizlenmesi doğrudur.
  • Cımbızı düşürmemeye dikkat edilmelidir. Bu durum cımbızın ucunu köreltebilir ve şeklini bozabilir.
  • Herhangi bir yerde bırakmaması gereken cımbız belli bir yerde muhafaza edilerek keskinliği korunmalıdır.
  • Cımbızı kullanırken kılların uzama yönüne doğru cımbızın çekilmesi daha doğru bir kullanım olacaktır.
  • Cımbızla alınan bölgeye herhangi bir nemlendirici veya krem sürülmemelidir. Bu durum kılları almaya çalışırken cımbızın kaymasına sebep olabilir. Bu da ya tahrişe sebep olacaktır ya da yanlış bölgedeki kılların alınmasına neden olacaktır.
  • Cımbızla almadan önce uygulama yapılacak bölgede sıcak bez kullanılması gözeneklerin acılmasına ve kılların kolaylıkla çıkmasına yardımcı olacaktır.
  • Kılı cımbızla çekerken yavaşça ve tek seferde çekmeye özen gösterilmesi gerekir.

Give a Comment