Dalgalı Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kıvırcık ve dalgalı saçların bakımı diğer saç tiplerine göre daha zordur. Ancak birkaç pratik uygulama ile bakımlı, ışıltılı ve elektriklenmeyen buklelere kolayca sahip olunabilir.

Yıkama

Saç yıkanırken genellikle önce şampuanlama, ardından saç kremi uygulaması yapılır. Dalgalı ve kıvırcık saçların kolay taranabilmesi ve elektriklenmemesi için önce krem daha sonra şampuan uygulanır. Saçlar ıslatıldıktan sonra saç kremi, saç diplerine gelmeyecek şekilde, nazik hareketlerle saçın tamamına yayılır. 2 dakika beklendikten sonra bol su ile durulanır. Daha sonra uygun bir şampuan ile saçlar şampuanlanır. Dalgalı saçlarda saçları br gün ara vererek yıkamak hem elektriklenmeyi önler, hem de saçın doğal yağ dengesini koruyarak saç tellerinin kurumasını önler.

Durulama

Saç sağlığı için şampuan kadar saçın durulanma şekli de çok önemlidir. Durulama suyunu soğuk olarak kullanmak saçlara canlılık ve ışıltı kazandırır. Soğuk suyun saç derisindeki canlandırıcı etkisi sayesinde kan dolaşımı hızlanır ve saç kökleri daha çok beslenir.

Kurutma

Yüksek güçte ve yüksek ısı ayarında kullanılan fön makineleri saça ciddi hasarlar verebilir. Dalgalı saçları kurutmak için en iyi yöntem soğuk ısı ayarında ve düşük güç kullanmaktır. Buklelerin belirgin bir görünüm kazanması için genellikle saçın tamamen kurutulması gerekir. Saçı eşit bir şekilde kurutmamak, özellikle kıvırcık saçlarda buklelerin dengesiz bir görünüm kazanmasına neden olur.

Şekillendirme

Dalgalı saçlar köpük veya saç spreyi ile şekillendirilebilir. Ancak bu ürünler tek başına saça belirgin bukleler kazandırmaz. Şekillendirici öncesinde buklelere kısa süreli maşa uygulaması yapmak, buklelerin belirginleşmesini sağlar. Şekillendiriciler kuru saça uygulanabileceği gibi ıslak saça da uygulanabilir. Doğal ve yumuşak bir görünüm için ıslak saça saç spreyi uygulaması yapıldıktan sonra kurutulabilir.

Bakım ürünleri

Dalgalı ve kıvırcık saçlar diğer saç tiplerine göre yıpranmaya ve kuruluğa daha çok eğilimlidir. Saç sağlığını korumak için seçilen ürünlerin nemlendirici özelliğe sahip olması, zararlı kimyasalları içermemesi ve bitkisel olması önerilir. Zenginleştirilmiş bitki özlerinden hazırlanmış ticari ürünlerin yanı sıra doğal yağlar ve bakım maskeleri de faydalıdır. Doğal yağlar bsaça sağlık, hacim ve ışıltı vermek için yoğun bakım sunar.

Give a Comment