Deniz Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru Cilt

Deniz suyunun cilde birçok yönden iyi geldiği bilinmektedir. Cilt kurulukları, sivilceler, egzama, mantar gibi çeşitli sorunları düzenli deniz suyuna girmek tedavi eder. Deniz suyu gözenekleri açar, yağ salgısını dengeler cildin sağlıklı parlamasını sağlar. Tuzun anti bakteriyel özelliği sayesinde sivilceyi oluşturan bakterileri engeller. Bu özelliklerden maksimum seviyede yararlanabilmek için cilde aynı zamanda bakım da yapılmalıdır.

Tuz ve güneş ışınları aynı anda cilde temas ettiğinde çok daha yakıcı olur. Özellikle cildinizde güneş yanığı oluşmuşsa kesinlikle hassas davranmalısınız. Bu yanıklar cildinizde leke bırakabilir. Öncelikle cildinizi tuzdan arındırmak için tatlı suyla soğuk bir duş alın. Duş sırasında soğuk su yanan bölgenin ısısını alıp, acıyı azaltacaktır. Sabun ya da duş jeli kullanacaksanız sadece köpüğünü kullanın.

Yani cildinizi elleriniz dahil hiçbir şeyle ovalamayın. Kurulanırken tampon hareketlerle cildinize hafifçe bastırın, havluyu cildinize sürtmeyin herhangi bir tahrişten kaçının. Eğer elinizde varsa içinde pantenol olan bir kremi yanık olmuş bölgeye sürün. Aleo vera jeli de iyi gelecektir. Cildiniz bu gibi durumlarda sürülen şeyleri hemen emeceği için yarım saatte bir ince tabaka halinde bu kremden sürün.

Cildinizin tamamını nemlendirmeyi kesinlikle unutmayın. Sadece yanık bölgeye bakım yapmayın. Vücut losyonu deniz ve güneşten kuruyan cildinize nemini geri kazandırır. Daha yoğun bir nemlendirme için zeytinyağı, shea yağı veya hindistan cevizi yağı kullanın. Bu yağlar E vitaminince zengin yağlardır ve cildiniz onarılmasını hızlandırır. Deniz suyunu gören cilt sağlık bir yenilenme dönemine girer. Biz de bu yeni cildin olabildiğince sağlıklı olmasını isteriz. E vitaminince zengin yağları kullanmak bu yönden önemlidir.

Uyurken pamuklu çarşaf ve yastık kılıfı kullanın. Sentetik olanlar sizi terletecektir veya cildinize yapışacaktır. Hassaslaşmış cildiniz bunları tolere edemez, terleyen cildiniz kaşınarak zaten hassas olan cildinizde yaralara sebep olabilir.

Güneş yanıklarınız iyileştikten bir hafta sonra peeling ya da kese yapabilirsiniz. Eğer yanıklarınız yok ise denize girdikten 3 gün sonra bu işlemleri yapmanızda bir sakınca yoktur. Bu işlemler ve deniz suyunun etkisiyle cildiniz çok daha sağlıklı ve güzel görünecektir.

Give a Comment