Deniz Tuzunun Saça Faydaları Nelerdir?

Normal tuzdan farklı olarak birçok farklı minerali içerisinde barındıran deniz tuzu iri taneleriyle öne çıkar. Ciltte ve saçlarda kaybedilen minerallerin geri kazanılmasını sağlayan doğal bir bakım malzemesidir.

Deniz Tuzunun Saça Faydaları Nelerdir?

Doğal saç bakımı yapmak için en çok kullanılan malzemelerden biri de deniz tuzudur. İri taneleriyle saç derisine masaj yapmak temel bakım yöntemlerinden biri olabilir. Bu taneler saç derisiyle sürtünüp deriye zarar vermeden kan dolaşımını hızlandırır. Böylece uzayan saçlar daha sağlıklı olur ve saçların uzaması hızlanır. Öte yandan kan dolaşımı artan saç derisinde dökülmeler de azalır. Bu özellikleriyle saç dökülmesi sorunu yaşayan, saçlarının hızla uzamasını ve daha canlı saçlara sahip olmak isteyen kişileri memnun eden bir malzemedir.

Sağlıklı bir saç derisinde en belirgin özellik kepek görülmemesidir. Eğer saç derisi sağlıklıysa, kuru ya da çok yağlı olmaksızın ideal bir nem dengesine sahipse kişi kepek sorunu yaşamaz. Deniz tuzu ile masaj yapılan saç derisi sağlıklı bir hale gelir. Bu nedenle kepek sorunu yaşayan kişiler de saç diplerine deniz tuzu ile masaj yapabilir, deniz tuzu içeren şampuan, durulanmayan saç spreyleri, krem ve maskeler kullanabilir.

Kepekten ya da mantar, sivilce, yağ bezesi gibi cilt rahatsızlıklarından dolayı kaşınan saçlar için de bu yöntem oldukça etkilidir. İçerdiği mineraller ile saç derisini onaran doğal tuz, bu rahatsızlıkların önüne geçip saç derisini iyileştirir.

Saçlarının kısa sürede yağlanmasından şikayet eden kişiler de sorunlarına deniz tuzu ile çare bulabilir. Derinleyici bir temizlik yaratan bu yöntem saçtaki fazla yağın giderek azalmasını, nem dengesinin sağlıklı bir hale gelmesini sağlar.

Deniz Tuzu Saça Nasıl Uygulanır?

Deniz tuzu tek başına nemli saça doğrudan uygulanabilir. Bu şekilde masaj ve peeling işlevi görür. Haftada bir-iki kez saçınıza bu şekilde masaj yapmak saç derinizi canlandırır.

Kimyasal içermeyen, sağlıklı bir saç şekillendiricidir. Su ile karıştırılıp eritilen deniz tuzundan yapılan sprey düz ya da dalgalı fark etmeksizin saça verilen şekli uzun süre korur. Bu esnada saça hiçbir zarar vermez.

Give a Comment