Dolgun Saçlar İçin Neler Yapılır?

Dış güzelliği belirleyen öğelerden biri saçlardır. Saçların dolgun olması için temiz ve bakımlı saçlara sahip olmak yeterli değildir. Kozmetik ürün kullanımı, doğru kurutma yöntemleri, saç kesim modelleri ve beslenme şekilleri ile saçlar dolgunluk kazanır. Genel olarak kullanılan ürün ve pratik uygulamalar kısa süreli çözüm sağlar. Beslenme şeklinde ve hayat tarzında yapılan değişiklikler dolgun saçlara sahip olmak için kalıcı çözümlerdendir.

  • Saç kurutma makinesini aşırı sıcak ayarda kullanmak dolgunluk açısından olumsuz yönde etkiler. Kurutmanın yanı sıra yüksek ısıyla çalışan makine saçın sağlığına da zarar verir. Saç yapısını cansızlaştırır ve seyrelmelere neden olur. Doğal bir dolgunluk için saçların kendi halinde kuruması önerilir.
  • Doğru ve dengeli beslenmenin vücut ve saç üzerinde etkileri oldukça fazladır. Sağlıklı ve hacimli saçlar elde etmek için tüm vitaminlerin dengeli bir şekilde alınması önemlidir. Fast food gibi zararlı gıdalardan uzak durularak bu tür gıdaların cilt ve saç üzerindeki olumsuz etkilerinden korunmak gerekir.
  • Saçlara dolgunluk kazandırmanın etkili yollarından biri bol su tüketimidir. Cilt güzelliğini de etkileyen su tüketim miktarının yaz aylarında artırılması önerilir.
  • Şampuan seçiminde doğal ürünler tercih edilebilir. Ağır kimyasal yapılı ve koku düzeyi yüksek şampuanlar saçların doğal yapısını bozar ve hacim kazanmasına engel olur. İçeriğinde sodyum loril sülfat ve amonyum loril sülfat bulunan şampuanlar, saç köklerini kurutarak dolgunluk kazanmasını engeller.
  • Seyrek yapılı saçların dolgunluk kazanması için boylarının kısa olması önerilir. En yoğun ve en dolgun saçlar kulak memesi hizasında olan saçlardır. Orta boy saçlara omuz hizasında kat vermek hacim kazandırır.
  • Saç köpüğü uygulayarak doğal bir şekilde dolgunluk kazanması sağlanır. Dikkat edilmesi gereken nokta köpüğün uygulanması esnasında alt katmanlara yönelmektir.
  • Saçları ters yönden tarayıp ayırmak dolgunluk kazandırmak için etkili yöntemlerdendir. Aynı zamada tersten kurtmak da etkili ve doğal hacim veren bir yöntemdir.

Give a Comment