Dudak Kenarı Kırışıklıkları Nasıl Geçer?

Dudak

Yaşla beraber ortaya çıkan dudak çevresi kırışıklıkları birçok kadını rahatsız etmektedir. Kişinin daha yaşlı görünmesine neden olan dudak çevresi kırışıklıklarının birçok nedeni olabilir. En büyük nedeni ilerleyen yaş olan dudak çevresi kırışıklıklarının ağda, sigara kullanımı, güneşin zararlı ışınları gibi de nedenleri bulunmaktadır. Botoks, dolgu gibi birçok müdahalesi olabilen dudak çevresi kırışıklıklarına para harcamadan doğal yollarla da çözüm bulabilirsiniz.
Peki dudak kenarı kırışıklıkları nasıl geçer? Evde neler yapılmalıdır?

  • Sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazlarından bol su tüketmek dudak kenarında oluşan kırışıklıklar için de önemlidir. Toksinleri dışarı atmada oldukça önemli olan suyu günde yaklaşık 2 litre tüketmek çok önemlidir. Bol su içmek cildi esnek hale getirir ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur.
  • Birçok organa zararı olan sigara dudak kenarı kırışıklıklarına da zarar vermektedir. Bu yüzden sigara kullanıyorsanız mutlaka sigarayı bırakmanız gerekmektedir.
  • Kuru bir cilt dudak kenarında oluşan kırışıklıkları daha çok göstermektedir. Bu yüzden mutlaka cilt tipinize uygun bir nemlendirici seçmelisiniz. Cildinizin eski nemini geri kazanması için bu nemlendiriciyi sık sık dudak çevrenize uygulamalısınız. Nemli ciltte kırışıklık daha az meydana gelmekte, kırışıklık varsa dışarıdan bakıldığında daha az görünmektedir.
  • Dudak kenarında kırışıklıklar meydana geldiyse aloe vera bitkisinin içinden çıkan jeli dudak çevrenize sürebilirsiniz. Ayrıca badem yağı, üzüm çekirdeği yağı, susam yağı ve ceviz yağı gibi besleyici yağları dudak çevrenize uygularsanız kırışıklıklarınızda azalma olduğunu göreceksiniz.
  • Dudak çevresi kırışıklıklarını gidermek için meyve çaylarına da başvurabilirsiniz. Bu çayların başında papatya, kuşburnu, adaçayı ve rezene gelmektedir. Bu çaylardan birini her gün tükettiğinizde kırışıklıklarda azalmalar olacaktır.
  • Limonla haftada bir kez 10 dakika dudak çevrenize peeling yapabilirsiniz. Peelingin amacı dudak çevresinde bulunan ölü deriyi dışarı atmak, dudak çevresinin daha canlı olmasını sağlamaktır. Her hafta peeling yapmak kırışıklıkları azaltacaktır.
  • Cilde esneklik kazandırmanın bir başka yoluda egzersiz yapmaktır. Oturduğunuz yerden televizyon izlerken bile yapabileceğiniz egzersizlerle cildinize esneklik kazandırarak kırışıklıkları azaltabilirsiniz. Dudaklarınızı esneterek ve gererek çok kolay bir şekilde egzersiz yapabilirsiniz.
  • Piyasada satılan içinde meyve asidi bulunan doğal kremleri alarak uygulayabilirsiniz.

Give a Comment