Dudak Peelingi Nasıl Yapılır?

Dudak

Hava koşullarından cildimiz ve saçlarımız kadar dudaklarımız da etkilenir. Sıcak ve soğuk havaların etkisiyle çatlayan, kuruyan, tahriş olan dudaklara krem ve peeling yaparak bakımını sağlamak mümkün. Dudak bakımınızı kullanacağınız hazır ürünlerle yapabileceğiniz gibi, evde hazırlayacağınız ekonomik ve doğal tariflerle yapmak da mümkün. Dudağınızdaki ölü hücrelerden kurtulmanızı sağlayıp, canlılık ve pürüzüszlük getirecek birkaç dudak peeling tarifine bakalım.

 

  • Kahveli Peeling

Malzemeler:

1 çay kaşığı şeker
1 çay kaşığı kahve
1 çay kaşığı bal

Hazırlanışı:

Malzemelerin hepsini küçük bir kapta karıştırınız. Balın özünü kaybetmemesi için bu aşamada tahta kaşık kullanmaya özen gösterin. Elde ettiğiniz yapışkan karışımı dudaklarınıza sürün. 4-5 günde bir bu karışımı uygulayarak dudaklarınızı hava koşullarının neden olduğu tahrişlerden koruyabilirsiniz.

 

  • Vazelinli Peeling

Malzemeler

1 çay kaşığı vazelin
1 çay kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı bal
1 yemek kaşığı toz şeker

Hazırlanışı:

Yine tahta kaşık kullanarak aldığınız balı zeytinyağı ve şeker ile karıştırın. Daha sonra vazelini de ekediğiniz karışımı dudaklarınıza 1-2 dakika uygulayıp, yıkayın.

 

  • Karbonatlı Peeling

Malzemeler

1 çay kaşığı bal
2 damla zeytinyağı
1 çay kaşığı karbonat

Hazırlanışı:

Öncelikle bal ve karbonatı macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Dudaklarınıza uyguladığınız karışımı 2-3 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Duruladıktan  sonra iki damla zeytinyağı ile dudaklarınızın nem dengesine ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

 

  • Yulaflı Peeling:

Malzemeler

1 çay kaşığı deniz tuzu
1 tatlı kaşığı bal
1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi

Hazırlanışı

Yulaf ezmesinin bulunduğu kaba bal ve deniz tuzunu ekleyip tahta kaşık ile karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı dudaklarınıza yedirerek uygulayın. Daha sonra hafif nemlendirdiğiniz kağıt havlu ile silerek dudaklarınızı arındırabilirsiniz. Bu peeling haftada 1 kez uygulayarak dudak bakımınızı yapabilirsiniz.

Give a Comment