Duştan Sonra Saçın Kabarması Nasıl Engellenir?

Saç tipi ve yapısı ne olursa olsun pek çok kişi duştan sonra saçlarının kabarmasından şikayet eder. Duş sonrası kıvırcık ve dalgalı saçların bukleleri dağılıp karışarak kabarır. Düz saçlı kişilerse elektriklenmeden dolayı hoş bir şekli olmayan, kabaran dalgalarla karşılaşır. Duş öncesinde, duşta ve sonrasında uygulayacağınız işlemler ile saçlarınızın kabarmasını kolaylıkla engelleyebilirsiniz.

Saçlarınızı Duştan Önce Tarayın

Tüm gün açık ya da toplu bir şekilde karışıp dolaşan saçlar ile duşa girilmemelidir. Bu durum duş esnasında zaten karışacak olan saçların düğüm haline dahi gelmesine yol açabilir. Duş öncesi taranan saçlar duş esnasında daha rahat şampuanlanır, dolaşmaz ve duş sonrası kolayca taranıp açılır. Özellikle ıslakken ya da duştayken taranan saçlar yıpranır ve yıprandığı için kopup elektriklenir. Bu da kabarmaya neden olur.

Saçlarınızı Nazikçe Yıkayın

Saçların kabarmasında en büyük etkenlerden biri de yanlış yıkama teknikleridir. Saç nazik hareketlerle, masaj yapar gibi ağır ağır dipten uca doğru yıkanmalıdır. Saçları birbirine iyice karıştırmak onları elektriklendirmekten başka hiçbir işe yaramaz. Ayrıca saçın yıkandığı suyun sıcaklığına da dikkat edilmelidir. Çok sıcak ya da soğuk su kullanılmamalı, ılık su ile yıkama işlemi gerçekleştirilmelidir.

Yatıştırıcı Bakım Ürünleri Kullanın

Saç tipinize uygun bir şampuan ve saç kremi uygulamaya özen gösterilmelidir. Duş sırasında ve duştan sonra kullanacağınız yatıştırıcı ürünler saçlarınızın kabarmamasına yardımcı olur. Durulanmayan, yatıştırıcı spreyler, hem duş sonrası hem şekil verme hem de gün içerisinde yenilenme aşamalarında çok büyük fayda sağlar.

Doğanın Mucizelerinden Yararlanın

Badem yağı, argan yağı gibi mucizevi yağların yanı sıra her evde bulunan zeytinyağı, saçların onarılmasına yardımcı olur. Sağlıklı ve parlak saçlara kavuşulmasını sağlayan bu yağlar yatıştırıcı özellikleriyle elektriklenmeyi ve kabarmayı da önler.

Saç için bir diğer doğal mucize ise sirkedir. Kepeğe karşı da iyi gelen sirke, içerisindeki PH değeri ile saçın nem dengesini korur ve yapısını kuvvetlendirir. Saçlar kabarmak yerine sağlıklı parlar.

Saçınızı Islakken Kurutmayın

Islak saça doğrudan müdahele etmek hem kırılmasını hem elektriklenmesine yol açar. Saçlar nemi iyice alındıktan sonra kurutulmalı ve kurultulduktan sonra taranmalıdır.

Give a Comment