El Kremi Ne İşe Yarar?

Krem

Kış aylarında soğuk ve nem azlığı, yaz aylarında ise güneş ışınları nedeniyle ellerimiz zarar görür. Ellerimizin gördüğü bu zararı telafi etmek için el kremleri kullanmalıyız. Peki hangi el kremi ne işe yarar, ne zaman ve nasıl kullanılmalıdır?

Yaz Aylarında

Yaz aylarında ellerimiz güneşe doğrudan maruz kalır. Bu nedenle ellerimiz en çok yaz aylarında yaşlanır ve zarar görür. Ellerimizin maruz kaldığı güneşin zararlı etkilerini azaltmak için ellerimize en az 25 faktörlü güneş kremi kullanmalıyız. Güneşe çıkmadan uygulayacağımız koruyucu krem sayesinde ellerimizin yaşlanma sürecini geciktirmiş oluruz.

Kış Aylarında

Kış aylarında ise azalan nem ve soğuğun etkisiyle ellerimiz kurumaya başlar. Kuruyan ve çatlayan ellerimiz için çok geç olmadan önlem alınmalıdır. Nemlendirici özellikli kremler bu aylarda çantamızın vazgeçilmezi olmalıdır. Bu tür kremler cildin doğal rezervinde bulunan nemin, cilt yüzeyine hapsolmasını sağlar ve ellerimiz nem kaybından korur. Kullanılmazlarsa, ellerimizde çatlaklar oluşur ve onarımı daha da zor duruma gelir. Bu nedenle kış aylarında soğuğa çıkmadan önce mutlaka nemlendirici özellikli el kremleri kullanılmalıdır.

Ellerimizi soğuktan korumak için el kremi seçerken dikkat etmemiz gereken bazı unsurlar vardır. Bunlardan ilki, kullanacağımız kremin gliserin içerikli olmasıdır. Gliserin, kış aylarında ellerimiz yumuşatarak soğuğun neden olduğu yıpranmayı en aza indirger. %30 – %40 gliserin içerkli kremler ellerimiz için idealdir. Bir diğer unsur ise kremi her gün mutlaka kullanmaktır. Bir gün bile aksatmak kurumanın başlaması için yeterlidir. Bu nedenle gün içinde 1-2 defa ve yatmadan önce ellerimize nemlendirici krem uygulamalıyız.

Yaşlanmaya Karşı

Yaşlanma belirtilerinin en kolay anlaşıldığı ve en hızlı yaşlanan organımız ellerimizdir. Bu yüzden, yaşlanmaya karşı doğru ürünü kullanmak çok önemlidir. Yaşlanmaya karşı kullanılan el kremleri ciltte oluşan kahverengi lekeli görünümü azaltır ve cilde daha esnek bir yapı kazandırır. Mümkünse içeriğinde koruma faktörü olan kremler tercih edilmelidir çünkü cildimize en çok yaşlandıran şey güneştir. Piyasada bulunan “anti-ageing”, “kırışık karşıtı” veya “yaşlanma karşıtı” kremler ellerimizdeki yaşlanma belirtilerini azaltmak için tercih edilmesi gereken kremlerdir.

Give a Comment