El Maskesi Nasıl Yapılır?

Eller sürekli dış etkenlere maruz kalır. Kışın soğukta, temizlik yaparken, sürekli elleriniz yıkamanızı gerektiren bir işle uğraşırken sürekli nem kaybeder. Yaşlanmanın etkilerinin en çok görülebileceği yerlerden biri ellerdir. Bu yüzden düzenli olarak bakım ister. Maskeler ise sürekli olarak nem kaybeden ellerin hızlıca toparlaması için önemlidir.

Ellerinize kullanacağınız maskeler bolca nem verecek malzemeler içermeli. Yenilenmiş bir görünüm için ise peeling özelliğine sahip olmalı. Olgun ciltli eller için ise, lekelerin rengini açacak maddeler kullanılmalı.

Yoğun yağ maskeleri nemini kaybetmiş ellerinize iyi gelecektir. Yatay bir kaba saf zeytinyağını bir parmak kalınlığında doldurun. Daha sonra ellerinizi bu yağa batırın. Ellerinizi ovalayın ve bu çekmesini sağlayın. Daha sonra ellerinizi tekrar yağa batırın ve bu sefer elinize büyük gelen eldivenler pudrasız ameliyat eldivenleri giyin. Bu işlem için birilerinden yardım alın. Tercih ederseniz ellerinizi sıcak tutup, yağı daha iyi çekmesi için pamuklu bir eldiven giyin. Bu yağ maskesi ele yapılan parafin tedavisinden çok daha sağlıklı olacaktır. E vitamini yönünden zengindir. Aynı işlem hindistancevizi yağıyla da yapılabilir.

Bal ve limon maskesi ise ellerinizdeki lekeler için iyi bir maske olacaktır. Bal içindeki antioksidanlar ve hidrojen peroksit sayesinde lekelerin renklerini düzenli kullanımda açar. Yine limon içindeki C vitamini sayesinde lekelerin renginin açılmasını ve ellerin aydınlık görünmesini destekler.

İçtiğiniz Türk kahvesinin telvesi ile ellerinize peeling yapabilirsiniz. Bu peeling hem ellerinizi nemlendirir hem de ellerinizi kuru ve ölü deriden arındırıp canlanmış görünmesini sağlar. Telveye ekleyeceğiniz bir çorba kaşığı zeytinyağı ve bir çorba kaşığı bal ile ellerinize maske hazırlayabilirsiniz. 20 dakika ellerinizde beklettikten sonra ovuşturarak temizleyin.

Olgun ve yaşlı eller için ise 2 çorba kaşığı bal, 1 çorba kaşığı badem yağı, 1 tatlı kaşığı tarçın ve 1 tatlı kaşığı karbonatı karıştırın. 20 dakika ellerinizde bekletin. Bu maske aynı zaman da içindeki karbonat sayesinde peeling etkisi de göstermektedir. Karbonat aynı zaman renk açıcıdır. Tarçın ise derinin altındaki kan dolaşımını hızlandırır. Böylece kırışıklık görünümü azalır. Badem yağı ile eller E vitaminine doyar.

Yorum Yapınız