Eldeki Lekeler Nasıl Geçer?

Özellikle el ve yüzümüzde oluşan lekelerin en büyük nedeni cildimizin yaşlanmasıdır. Cildimiz dış etkilere çok açıktır. En çok güneş ışınlarından etkilenir. Güneş ışınlarına fazla maruz kalmak cildimizdeki hücreleri bozabilir. Bu nedenle melanosit hücreleri belli bölgelerde yoğunlaşmaya başlar. Melanosit hücreleri cilde rengini veren melanin pigmentini salgılamaktadır. Melanosit hücrelerinin yoğunlaştığı bölgelerde melanin pigmenti salgısı da yoğun olacağı için buralarda derimizin rengi koyulaşır ve lekeler oluşur.

Lekelenmenin tek sebebi yaşlılık olmayabilir. Bazen karaciğer hastalıkları, stres, hormonal dengesizlikler, gebelik, bazı ilaçların kullanımı, vb. nedenlerle lekelenme gözlenebilir.

Bu lekeler için öncelikle uzman doktorlara başvurmanız gerekmektedir. Çoğu zaman sağlığı tehdit etmediği için tıbbi bir müdahale gerektirmemektedir. Fakat alışık olmadığınız bu lekeler sizi rahatsız edebilir. Bu durumda evde uygulayabileceğiniz birkaç yöntem mevcuttur. Bunlar:

  • Yoğurt bulundurduğu laktik asit sayesinde lekelerinizin giderilmesine yardım eder. Ellerinize yoğurt sürerek 30 dakika beklettikten sonra soğuk su ile yıkamalısınız.
  • Bir kaşık yoğurt ile bir kaşık limon suyunu karıştırarak sadece lekelerin üzerine sürerek 10 dakika bekletebilirsiniz. Limon elinizi yakarsa hemen yıkamanız gerekmektedir.
  • Limon herkesin bildiği gibi asit içermektedir. Limon asidi cilt lekelerinizi giderir. Bir kap içerisine bir adet limon sıkarak gün içerisinde 2-3 kez cilt lekelerinizin üzerine sürerek kurumaya bırakabilirsiniz. Fakat cildinizde bir yanma ve kızarıklık hissederseniz uygulamayı kesmelisiniz.
  • Kırmızı soğan ve elma sirkesi karışımı cilt lekelerinizi gidermektedir. Bir ölçü kırmızı soğan suyuna üç ölçü elma sirkesi ekleyerek hazırladığınız karışımı cilt lekelerinizin üzerine sürebilirsiniz. Elma sirkesi sülfür içerir. Sülfür ölü derinin dökülmesini ve lekelerin giderilmesini sağlayacaktır.
  • Aleo vera cilt için sayısız yararı olan bir bitkidir. Temin etmesi çok kolay hale gelmiş durumdadır. Evinizde yetiştirebilirsiniz. Kullanmak istediğinizde bir kısmını alarak içerisindeki sıvıyı lekelerinizin üzerine sürebilirsiniz. Lekelerinizin giderilmesinde yardım edecek ve cildinizin yenilenmesine yardımcı olacaktır.
  • Sütün içerisinde laktik asit vardır. Laktik asit lekelerinizin rengini açmaya yardımcı olacaktır. Sütü cildinize direk uygulayabilirsiniz ya da iki ölçek süte bir ölçek hardal tozu ekleyerek cilt lekelerinizden kurtulabilirsiniz.
  • Patates ve soğan ile hazırlayacağınız karışım cildinizin rengini açmaya yardım edecektir. Rendelediğiniz çiğ patates ve soğan ile hazırladığınız hamuru ellerinize sürün ve on beş dakika sonra soğuk su ile yıkayın.
  • Yaban turpu ve limon suyu karışımı cilt lekeleriniz için etkili yöntemlerden biridir. Rendelediğiniz bir adet yaban turpunu iki yemek kaşığı limon suyunu karıştırarak ellerinize sürünüz. On beş dakika sonra yıkayınız.
  • Domates cilt rengini açmaya yardımcıdır. Domates rendesini ellerinize sürerek 10 dakika bekletiniz sonrasında soğuk su ile yıkayınız. Fakat domates elinizi yakarsa hemen yıkamalısınız.

Cilt lekeleri oldukça inatçıdır. Uygulamalarınızı yaparken sabırlı olmanızı öneririz. Uygulamalar sırasında oluşabilecek yanma, kaşınma, kızarıklık gibi durumlarda uygulamayı hemen sonlandırıp bol su ile yıkayınız.Leke

Yorum Yapınız