En İyi Makyaj Nasıl Yapılır ?

Göz makyajı

Kadınların büyük bir çoğunluğunun gün içerisinde veya günün gerektiği vakit dilimlerinde makyaj yapması kaçınılmazdır. Makyaj diyoruz fakat makyaj, hem güzellik hem de sıhhat açısından öyle kestirilip atılacak bir konu değil. Hem kadınlar kendini çekici göstermek isterler hem cilt yapılarının bozulmamasını isterler. Bunun için doğru makyaj tekniklerinin uygulanması gerekir.

Güzel Makyaj Nasıl Yapılır?

Mükemmel makyaj için ilk olarak dikkat edilmesi ve ele alınması gereken nokta, kullanılacak makyaj malzemeleridir. Farklı ciltler farklı makyaj malzemesi anlamına gelmektedir. Yanlı seçilen makyaj malzemesi hem sıhhat hem de kozmetik açıdan kendisini ele verir. Buna bir örnek verecek olursak şayet; nemli cilt makyajında makyajın akıp da bozulmaması için makyajın sabitlenmesi mükemmel makyaj için kaçınılmazdır. Bunun içinde makyajı sabit tutan makyaj sabitleyici kullanılması en doğrusudur. Bir başka örneği ise kuru cilt makyajı ile ilgili verebiliriz. Cilt yapısı kuru olan kadınların ciltlerini nemlendirmesi için tonik kullanması gerekir.

Makyaj yapma işini profesyonelce ele alan ve bundan hayatlarını kazanan makyözlerin hemen hemen birçoğunun makyaja başlamadan önce yapıkları ilk işlem makyaj yapılacak cildin temiz ve bir o kadar da canlı olmasıdır. Bunun için cilt yapınıza uygun bir cilt temizleyici ile işe başlayabilirsiniz. Cilt temizleme işinde mutlaka bir cilt toniği kullanmalısınız. Bunun için lavanta suyu veya elmas sirkesi  en yaygın tonikler arasındadır. Az önce de dediğimiz gibi kusursuz makyajın ilk adımı buna temeli de diyebilirsiniz. Makyaj yapılacak cildin temiz ve canlı olmasıdır. Ancak bu işlemlerden sonra iç rahatlığı ile makyaj yapmaya başlayabilirsiniz.

Şimdi geldik kusursuz makyajın ikinci adımına. Yapacağınız makyajın kalıcı olması için kullanmanız gereken malzemelere. Bunlar sırası ile fondöten, kapatıcı, pudra ve allıktır. Bu malzemelerin doğru kullanımı sayesinde yapacağınız kusursuz makyaj için mükemmel bir taban hazırlayabilirsiniz. Güzel bir makyaj ön hazırlığınızın doğru olmasına bağlıdır bunu unutmayınız!

Bu ön hazırlığı fondöten kullanarak yapabilirsiniz. Fondöten sayesinde cilt üzerinde bulunan kusurları ve pürüzleri kapatarak makyajınızın mükemmel görünmesi için taban hazırlarsınız. Fondöten i makyaj süngeriniz ile pürüzler kapanana kadar dikkatli bir biçimde sürmelisiniz. Aynı zamanda yaptığınız makyaj şayet gece makyajı ise süreceğiniz fondöten miktarı gündüz makyajında kullandığınızdan kalın olmalı. Fondöten kullanımı ile dikkat faktörüz gereken bir diğer husus ise fondöten renginin cilt renginiz ile uyumlu olmasıdır.

Fondöten kullanımından sonra sıra geldi cildinizdeki siyah nokta, sivilce veya siyah lekeler var ise bunları kapatmaya. Parmağınızın ucu ile az bir miktarda aldığınız kapatıcınızı görünmesini istemediğiniz noktalara yavaş bir biçimde sürmelisiniz. Böylece rahatsız eden lekelerden kısa süreliğine kurtulmuş olursunuz ama bunların kökten çözümü için de dermatoloğa başvurmanız gerekir.

Fondöten sürdük, kapatıcı kullandık. Sıra şimdi geldi pudra kullanmaya. Pudra kullanılmasının nedeni cildin parlamasını engellemek için. Pudra sürerken dikkat edilmesi gereken en ehemmiyetli nokta, eğer ki kapatıcı kullandıysanız pudrayı kapatıcı ile karıştırmayın ve temas ettirmeyin. Çünkü pudra ile kapatıcının kesiştiği yerler makyajınız bittikten sonra kırışık gözükür.

Pudra sürme işlemi de bittikten sonra yeterli miktarda allık kullanarak cilde canlılık ve ışıltılı bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Güzel Makyaj Yapma Teknikleri

Göz Makyajı

Kusursuz makyaj için bu temel işlemleri bitirdikten sonra şimdi sıra geldi manalı ve çekici bakışların oluşturulmasına. Göz makyajınız çok önemlidir. Çünkü bakışların şiddetini, canlılığını ayarlayabilirsiniz. Göz makyajı için far, eyeliner ve maskarayı sırası ile kullanmanız gerekir. Öncelikle far kullanımını yapmanız ihtiyaç duyulan. Farı kaşlarınızın altına ve göz kapaklarınıza iyice sürün. Far sürme işlemi sırasında elinizin kayması neticeninde taşan far kalıntılarını ise pudra fırçası kullanarak temizleyerek dağıtın.

Far sürme işlemi bittikten sonra sıra geldi eyeliner sürmeye ;eyeliner kullanmak başlı başına mükemmel makyaj için şarttır. Eyeliner kullanımından sonra yüzünüzü istediğiniz gibi ciddi, sakin veya ateşli gösterebilirsiniz.

Eyeliner kullanmayı istediğiniz gibi yaptıktan sonra en son olarak maskara kullanmaya geçebilirsiniz. Maskara sayesinde ise kirpiklerinizi istediğiniz gibi şekil verebilir gözlerinizi daha çekici hale getirebilirsiniz.

Dudak Makyajı

Sıra geldi kusursuz makyaj için en son işleme. Dudak makyajı işlemine Dudak makyajını en son yapmanız gerekir. Bunun için kullanmanız gerek malzemeler tabi ki dudak boyası, dudak kalemi ve dudak parlatıcısı. Rujunuzu seçerken yaptığınız makyaj rengine uygun bir renk olması en doğrusudur. Ruj sürme işlemi bittikten sonra hatlarının daha net belli olması için dudak kalemi ile etrafını bariz hale kazancın. Ve en son olarak da besleyici özelliği bulunan dudak parlatıcınızı da sürerek makyajınızı bitirebilirsiniz.

Bu yazımızda mükemmel makyaj için olmazsa olmazlar ile ilgili ehemmiyetli olan başlıkları ana hatları ile işlemeye çalıştık. Yaptığınız mükemmel makyajın daha uzun müddet kalıcı olmasını arzu ederseniz şayet makyaj sabitleyici sprey kullanarak makyajınızın kalma müddetini uzatma şansınız vardır.

Give a Comment