Epilatör Tüyleri Çoğaltır Mı?

Epilatörler hakkında şimdiye kadar çok şey duymuş, fakat kullanmayı denememiş olabilirsiniz. Epilatörler tüylenmeyi tamamen bitirmese de azalttığı söylenebilir. İşte epilatörler hakkında faydası olabilecek bilgiler:

Epilatör nedir?

Epilatörler, tüyleri köklerinden sökerek çalışan elektrikli cihazlardır. Bacaklar, koltuk altları, kollar ve bikini bölgelerinde istenmeyen tüylerden kurtulmak amacıyla kullanılırlar.

Neden Epilatör?

Epilatörler boyut olarak küçük cihazlar olduğundan taşımaya elverişlidirler. Tatile giderken çantamıza kolayca atabileceğimiz, gerektiğinde aynı kolaylıkla ve aynı hızda kullanabileceğimiz cihazlardır. Epilatörler tüyleri kökünden sökerek çalıştığından jilet ve tüy dökücü köpük kullanımı gibi bazı yöntemlerin aksine sadece yüzeysel ve kısa süreli sonuçlar elde etmezsiniz. Epilatörler en kısa tüy köklerine dahi kolayca ulaşabildiğinden, tüylerinizin uzamasını beklemeniz; yani,  haftalarca sıcak yaz günlerinde pantolonla gezmek zorunda kalmanız gerekmez. Günümüzde satışı bulunan birçok epilatör firması 4 haftaya varan pürüzsüz bir cildin mümkün olduğunu iddia etmekte. Epilatör kullanımının diğer yöntemlere göre ucuzluğu da bir çok kişinin tercihinde etkili rol oynuyor. Ağda sıvılarına, ağda bezlerine, jiletlere ya da ağda salonlarına durmadan para akıtmaktansa bir çok bayan yalnızca bir kez epilatöre para ödemeyi tercih ediyor.

Epilatör Tüyleri Çoğaltır mı?

Epilatör kullanımı tüylenmeyi çoğaltmaz; aksine tüylenmeyi azaltır. Uzun süreli epilatör kullanımı kıl köklerinin zarar görmesine, güçsüzleşmesine sebep olur. Yeni çıkan tüyler eskisine oranla daha güçsüz ve daha ince olur. Kıl köklerinin bir kısmı ise, uzun süren epilatör kullanımının ardından tüylenme özelliğini tamamen yitirir. Epilatör kullanan kişiler zamanla epilatöre daha uzun zaman aralıklarında ihtiyaç duyduklarını gözlemlerler. Cildinizdeki değişim hissedilir ve hatta gözle görünür olacaktır.

Jilet ve benzeri yöntemleri kullandıktan yalnız bir iki gün sonra bile ciltte daha güçlü tüy köklerine rastlanırken, epilatör kullanımı tüylerin yeniden çıkma sürecinde ve seyrelmesinde sizi şaşırtacak sonuçlar elde etmenize yarayacaktır. Ne yazık ki, epilatörler tüylenmeyi tamamen bitiremezler. Vücudunda bir tüy bile gördüğünde rahat edemeyenlerdenseniz, epilatör kullanımı sizin için en iyi yöntem olmayabilir. Çünkü hiçbir epilatör firması size istenmeyen tüylerden tamamen kurtulmayı vaat edemez.

Give a Comment