Ergenlik Sivilceleri Nasıl Geçer?

Ergenlik sivilcesi derinin fazla yağ salgılaması sonrasında oluşan iltihaplanmalardır. Bu iltihaplanmalara bakteriler sebep olur. Kadın erkek fark etmeksizin herkesin vücudunda var olan bu bakteriler, yağ salgısı aşırı derece çoğaldığında aynı oranda çoğalır ve sivilcelenme artar. Bu sivilceler en çok ergenlik çağında, yan, 12-18 yaş arasında görülür. Toplumda görülme sıklığı ise %80’in üzerindedir.

Ergenlikte sivilcelerin çoğalmasının sebebi ise yağlanmanın artmasıdır ve yağ bezlerinin deformasyona uğramasıdır. Bu oluşumların iki temel nedeni vardır. İlki hormonal bozuklukların da içinde bulunduğu genetik özelliklerdir. Eğer bireyin böyle bir yatkınlığı varsa ergenlik döneminde sivilce oluşması büyük bir ihtimaldir. İkinci neden ise beslenme bozukluklarının sebep olduğu yağlanmalar sonucunda oluşan iltihaplanmalardır. Aşırı yağlı ya da asitli yiyecekler cildin düşmanıdır.

Ergenlik döneminde oluşan sivilceler fizyolojik olarak bireyi etkilediği gibi psikolojik olarak da etkiler. Benlik duygusunu kaybetme, aşağılanma, huzursuz olma ve çekingenlik gibi çeşitli psikolojik problemler kendini gösterebilir. Son olarak, çevresel etmenleri de ekleyecek olursak, kullanılan güneş kremleri ve nemlendiriciler cilde beklenildiği gibi fayda sağlamayabilir. Kullanım yaşı oldukça düşen fondoten gibi makyaj malzemeleri ya da BB kremler gibi ürünler gözenekleri kapar ve iltihaplanmanın oluşumuna zemin hazırlar.

Ergenlik Sivilcesi Nasıl Geçer?

İlk olarak sivilcenin şiddeti belirlenmelidir. Bu şiddetin seviyesine göre çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir. Göz ardı edilmemesi gereken en önemli etken cildin temizliğidir. Sabah akşam temizlenen ciltte gözenekler açık ve tıkanmamış olacağından sivilce oluşumu en aza indirilebilir. Doğal sabunlar ve kullanılacak çeşitli maskeler cildi kurutabilir. Buna karşılık nemlendirici kullanmanız gerekir, fakat kullanacağınız nemlendiricinin cildin ph dengesine uyup uymadığına dikkat etmelisiniz.

Bu dönemde özellikle sivilce oluşumunu arttıran etmenlerden kaçınılmalıdır. Stres ve endişe gibi psikolojik kökenli sorunlardan uzak durulmalıdır. Aşırı şekerli gıdalar insülin hormonunun salgılanmasını sağlayacağından kan şekeri yükselir ve hormon dengesi bozulur. Böyle bir duruma sebebiyet vermemek için şekerin meyveden alınması gerekir. Bu tedaviler boyunca dikkat edilmesi gereken şeylerden biri sivilceyi herhangi bir cisimle ya da el yoluyla patlatmaya çalışmamaktır. Çünkü bu durum iltihabın yayılmasına ve kalıcı izleri doğuracaktır.

Give a Comment