Ergenlik Sivilcelerinin İz Bırakmaması Nasıl Sağlanır?

Çocuklar ergenliğin başlaması ile hormon değişimleri gerçekleşir. Sürekli hücreler ölür ve yerine yenileri geçer. Bu ölü hücrelerin ciltten atılması sebum sayesinde olmaktadır. Vücut salgıladığı yağ ile ölü cilt hücrelerini dışarı atar. Ergenlikte vücuttan atılması gereken ölü hücreler fazlalaşıp hormonal sebeplerden sebum üretiminin artması sebebiyle, ölü cilt hücreleri gözenekleri tıkar, sebum ise bu tıkanıklığın altında birikir. Böylece sivilce oluşumu gözlemlenir.

Yağlı Yiyeceklerden Uzak Durulmalı

Badem Yağı
Badem Yağı

Burada alınabilecek en koruyucu önlem sağlıklı beslenmek olacaktır. Cips, kızartma gibi yiyecekler vücuttaki yağ seviyesini arttıracağı için tüketilmemelidir. Bunun yerine E vitamini gibi vitaminlerde yüksek badem, ceviz gibi yemişler tüketilmesi hem cildi içerden besleyeceği için olan lekeleri azaltacak hem de yeni sivilce oluşumunu pek tetiklemeyecektir.

Sivilceleri Sıkmayın

Sivilce

Yüzünüzdeki sivilceleri kesinlikle sıkmayın, tırnaklarınızı ve ellerinizi yüzünüze dokundurmayın. Sivilceleri sıktığınız anda içinde bulunan sıvı yüze dağılacaktır. İçinde bulunan bakteriler ise cilde yayılacak ve daha geniş bir alanda sivilce çıkacaktır. Tırnaklarınız ise sivilcelerinize siz fark etmeden zarar verebilir, tırnak arasında biriken kir cildinizde sivilceye neden olabilir. Elleriniz de kirliyken birer bakteri deposudur. Ellerinizi yüzünüze dokundurmanız da yine sivilceye neden olabilir.

Kurutucu Ürünlerden Uzak Durun

Kozmetik

Sivilceli yüzü temizlerken alkol gibi kurutucu ürünler kullanmayın. “Drugstore” diye tabir edilen, market benzeri yerlerde satılan kozmetik ürünler yerine eczanelerde satılan dermokozmetik ürünleri tercih edin. Ama herhangi bir ürün kullanmadan önce doktorunuza danışın, bazı ürünlerin içerikleri gözenekleri tıkayarak sivilce oluşumunu tetikler. Kullanılacak üründe gözenekleri tıkamaz anlamına gelen “komedojenik değildir” ifadesine dikkat etmelisiniz. Doktorunuzun verdiği ürünler genel olarak bu özellikleri taşımaktadır. Komedojenikliği düşük olan, cildi yağlı bırakmayan bir yağ ile nemlendirin.

Beslenmenize dikkat etmenize, yüzünüzü düzenli olarak temizlemenize rağmen sivilcelerde bir azalma gözlemlemiyorsanız kesinlikle doktorunuza danışmalısınız. Eğer gerekliyse bir ilaç tedavisinden geçmeli, önereceği yöntemlerle cildinize bakmalısınız.

Buhar Banyosunu Deneyin

Evde kullanabileceğiniz çeşitli malzemeler de sivilcenin iltihabını almaya Yarayabilir. Kulak çubuğu kullanarak sivilcenin üstüne çay ağacı yağı, lavanta yağı gibi yağlar sürebilirsiniz. Bu yağlar anti bakteriyel özellik gösteren yağlardır, sivilcelerin alevini ve iltihabını alır. Yüzünüze düzenli olarak uygulayacağınız buhar banyosu ise gözeneklerinizi açar. Ekleyeceğiniz biraz tuzla buhar banyosunun etkilerini arttırabilirsiniz.

Give a Comment