Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayak

Ayaklarımız şüphesiz en önemli organlarımızdan biridir. Bütün gün üstünde durduğumuz ayaklarımız gün içinde sürekli ayakkabı içinde olmaktan havasız kalır. Bu nedenle ayak bakımı kişisel hijyen ve sağlık için büyük önem taşır. Düzenli olarak pedikür yaptırarak ayaklarımızı şımartabiliriz fakat para ödemeden de bunu yapmak mümkün. Nasıl mı?

  • Topuklarınızı ponza taşı ile ölü deriden temizleyin. Bu işlemi duşta yapmak en doğru zamandır.
  • Ayaklarınıza yatmadan önce nemlendirici krem sürün ve yün çorap giyin, sabah uyandığınızda yumuşacık bebek gibi ayaklarınız olacak!
  • Ayaklarınız çok yorgunsa belki de en iyi gelen şey soğuk sudur. Tazyikli suyu ayağınıza tutup daha sonra lavanta yağı ile masaj yapın.

Ayak kokusu İçin Bakım

– 1 kova su

– 3 yemek kaşığı karbonat

1 kova suyun içine 3 yemek kaşığı karbonatı ekleyerek ayaklarınızı bu suda bekletin. Ayaklarınızdaki koku günden güne azalacaktır. Bu işlem yerine ayakkabılarınızın içine karbonat serpmek ayaklarınızın terlemesini dolayısıyla kokmasını önleyecektir.

Ayakları Yumuşatmak İçin Bakım

– 1 kova sıcak su

– 2 yemek kaşığı karbonat

– 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Bir kova sıcak suyun içine karbonat ve zeytinyağını ekleyin. Daha sonra ayaklarınızı suyun içine sokun ve ovalayın. Bu işlem ayağınızdaki pürüzlü ve sert bölgeleri yumuşatacaktır.

Ayak Yorgunluğu ve Ayak Ağrıları İçin Bakım

– 1 kova sıcak su

– 1 yemek kaşığı ltuz

– 1 yemek kaşığı sirke

– 4 yemek kaşığı karbonat

Bir kova sıcak suyun içerisine bu malzemeleri ekleyerek ayaklarınızı 10-15 dk suda bekletin. Bu sayede yorgunluğunuz ve ağrılarınız dinmiş olacak.

Evde Ayak Kremi Hazırlamak

– 1 çay kaşığı zeytinyağı

– 1 yemek kaşığı badem yağı

– 1 çay kaşığı buday tohumu yağı

– 12 damla okaliptus yağı

Koyu renk bir cam şişe içerisine bu malzemeleri koyup şişeyi çok iyi sallayarak yağların birbirine iyice karışmasını sağlayın. Hazırlamış olduğunuz kremi ayaklarınızı yıkadıktan sonra kurutup sürün.

Evde Ayak Banyosu

– 1/4 çay kaşığı tarçın tozu

– 1 limonun suyu

– 2 yemek kaşığı zeytinyağı

– 1/4 su bardağı süt

Ayaklarınızın gireceği bir leğeni sıcak suyla doldurup içine malzemeleri döküp karıştırın. Ayaklarınızı sokun ve 15-20 dk bekletin. Daha sonra sabunla yıkayıp temizledikten sonra ayak kreminizi sürün.

Give a Comment