Evde Krem Nasıl Yapılır?

Cildin daha sağlıklı olması ve güzel görünmesi için en sık kullanılan kozmetik ürünler arasında kremler yer alır. Çoğu bakım kremi içeriklerinde birçok kimyasal barındırarak, kısa vadede olumlu etkiler sağlasa da uzun vadede sağlık için son derece olumsuz durumlara neden olabilir. Çok çeşitli kimyasal madde içerisinde krem ve losyonlarda en tehlikeli olanlar ise paraben türevleri ve polietilen glikol olarak gösterilebilir. Bu kimyasalların içinde bulunmadığı kremler de piyasada mevcuttur. Ancak fiyatları oldukça yüksektir. Bu durumun çok daha ucuz ve doğal bir diğer çözümü ise kremi evde hazırlamaktır.

Evde Krem Nasıl Yapılır?

Evde krem yapmak son derece kolaydır. Birçok kremin yapısında da bulunan vazelin ve gliserin gibi temel malzemelerle birlikte cilt bakımı için en uygun doğal maddeler kullanılarak, kişiye özel bakım kremlerinin evde hazırlanması uğraştırıcı değildir.

Doğal El Kremi Tarifi

Malzemeler: 2 çay kaşığı vazelin, 2 çay kaşığı gliserin, 2 çay kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı

Yapılışı: Tüm malzemelerin karıştırılabilmesi için temiz bir kap hazırlandıktan sonra işe vazelinin eritilmesi ile başlanır. Cam bir kase veya bardak içinde vazelin benmari usulü kolaylıkla eritilebilir. Eritilen vazelin, karıştırma kabı ile eritilmediyse bu kaba alınmalı ve üzerine 2 çay kaşığı gliserin, 12 çay kaşığı limon ve 1 çay kaşığı da sızma zeytinyağı ilave edilmelidir. Tüm bileşenler eklendikten sonra malzemeler iyice karıştırılmalı ve homojen hale getirilen karışım dikkatli bir şekilde krem kabına koyularak donması için buzdolabına kaldırılmalıdır. C ve E vitaminli ve nemlendirici etkili doğal el kremi, buzdolabında 5 dakika bekletildikten sonra kullanıma hazırdır.

İsteğe göre el kremi yapımında birkaç damla limon yağı da kullanılabilir. Limon yerine ayrıca portakal veya mandalina suyu ve bu meyvelerin yağları da tercih edilebilir. Ayrıca gliserin ve vazelin yerine kakao yağı, badem yağı, hindistancevizi yağı ve shae yağı gibi cildi besleyici katı yağ çeşitleri de eritilerek kullanılabilir ve tercih edilen malzemelerle el kremi tamamen kişiselleştirilebilir.

Doğal Vücut Kremi Tarifi

Malzemeler: 2 yemek kaşığı shae yağı, 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı, 2 yemek kaşığı kakao yağı, 21 yemek kaşığı argan yağı, 1 yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı, saf E vitamini, esansiyel yağ

Yapılışı: Önce shae yağı, hindistancevizi yağı ve kakao yağından ikişer çorba kaşığı kadar cam bir kavanoza alınır ve benmari usulü, karıştırılarak eritilir. Eriyen yağ karışımına da birer çorba kaşığı kadar da üzüm çekirdeği yağı ve argan yağı ilave edilir. Bu karışıma 10 damla kadar da saf E vitamini ilave edildikten sonra koku vermek amacıyla yarım çorba kaşığı kadar da gül yağı veya çilek yağı gibi esansiyel yağlardan herhangi birisi ilave edilir ve karışım iyice karıştırılır. Karışım son olarak uygun genişlikteki krem kabına koyulur ve buzdolabında iyice katılaşana kadar bekletilir. Buzdolabında donan krem kullanıma hazırdır. Nemlendirici ve besleyici özellikteki bu vücut kreminde de isteğe göre farklı yağlar ve esansiyel yağlar kullanılabilir.

Not: Doğal malzemeler ile evde hazırlanan kremler, 6 ay içinde kullanılmalıdırlar.

Give a Comment